آیا شبکه های اجتماعی تاثیری بر روی سئو سایت شما دارند؟ آیا توییت، اشتراک گذاری و لایک های یک صفحه واقعا باعث می شوند یک صفحه در نتایج موتور جستجو، قدرت بگیرد؟

تحقیقاتی زیادی در این زمینه انجام شده است. مانند مطالعه انجام شده توسط HootSuite که بیان کرده است یک همبستگی بین اشتراک گذاری های شبکه های اجتماعی و رتبه بندی بالاتر وجود دارد. شاید شما خودتان هم متوجه این موضوع شده باشید: محتوایی که رتبه بندی خوبی در گوگل دریافت می کند معمولا اشتراک گذاری ها، توییت های مجدد و لایک های زیادی دارد.

بیشتر متخصص ها با این موضوع موافق هستند، اما رتبه بندی سایت به صورت مستقیم، تحت تاثیر سیگنال های اجتماعی قرار ندارند (و یکی از متخصص های سابق گوگل با نام Matt Cutts هم چند سال پیش همین نظر را در این زمینه مطرح کرده بود).

Google+ که زمانی نشان گذاری امید بخش Authorship را در خودش داشت، به زودی فعالیتش قطع خواهد شد. پس چه اتفاقی در حال رخداد است؟ چرا پست هایی که اشتراک زیادی به دست می آورند معمول پست هایی هستند که رتبه بندی بالاتری هم به دست می آورند؟

ارتباط شبکه های اجتماعی و سئو سایت

در حالی که اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی ممکن است با رتبه بندی بالاتر همبستگی داشته باشد، اما این بدین معنی نیست که اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی باعث رتبه بندی بهتر می شود. این نکته مهمی است که باید در اکثر کلاس های آموزش سئو بیان شود.

یک محتوای شما ممکن است هزاران دفعه بر روی توییتر اشتراک گذاشته شود بدون این که حتی در نتایج موتور جستجوی گوگل، نمایش داده شود.

به جای آن، وقتی شبکه اجتماعی باعث تقویت رتبه بندی می شود، در واقع این شرایط ایجاد می شود:

  • محتوایی که زیاد اشتراک گذاری شود، زیاد دیده می شود.
  • محتوایی که بیشتر دیده شود احتمالا از وبسایت های دیگر هم لینک به دست می آورد.
  • این بک لینک های اضافی باعث می شوند که رتبه بندی بهتری ایجاد شود.
  • این رتبه بندی بهبود یافته باعث می شود که فعالیت شبکه های اجتماعی نیز بیشتر شود.

همانطور که AJ Kohn می گوید: “در واقع این خود فعالیت های رسانه های اجتماعی نیستند که اهمیت دارند، بلکه چیزی که در نتیجه این فعالیت ها ایجاد می شود مهم است”.

همچنین متخصصین بهینه سازی سایت در کلاس های آموزش سئو خود می گویند که:

“ما نباید نگران این باشیم که آیا لینک های ایجاد شده در بستر شبکه های اجتماعی هم ارزش لینک های به دست آمده از وب سایت های با کیفیت و معتبر هستند یا خیر. به جای آن، ما باید به مزایای رسانه های اجتماعی دقت کنیم که باعث می شود که سیگنال های رتبه بندی که موتورهای جستجو نسبت به آن اهمیت می دهند، تقویت شود.”

در مقالات آموزش سئو که در رابطه با Social Media هستند، به بررسی موضوعاتی مانند کسب لینک، هم نشری، هم رخدادی، اعتبار برند و CTR پرداخته است. اگر شما هم می خواهید به صورت دقیقتر تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی سئو را درک کنید، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید.

در هر صورت، در این مقاله من ترجیح می دهم که بر روی موارد خاص تمرکز داشته باشم: با استفاده از شبکه های اجتماعی شما به چه چیزی می رسید؟

  1. تولید محتوا ارزشمند برای جذب لینک

در صورتی که سایت شما محتوای بسیار کمی دارد و یا محتوای شما به صورت ضعیف و بدون جذابیت نوشته شده باشد، چرا باید کسی بخواهد از لینک محتوای شما در سایت خودش استفاده کند؟

یکی از عوامل مقصر در این زمینه، محتوای خود تبلیغی می باشد. صفحات استاندارد وب سایت ها که سرویس و یا محصولات شما را تبلیغ می کنند و این که فقط در رابطه با شرکت شما به مخاطبین اطلاعات می دهند. این صفحات برای سئو سایت شما اهمیت زیادی دارند اما احتمالا نمی توانند موفقیت زیادی در شبکه های اجتماعی به دست بیاورند.

به جای تولید کردن یک جور محتوا به صورت مکرر و در وبلاگ خودتان، باید بر روی تولید محتوایی تمرکز داشته باشید که آموزنده تر باشد و کمتر تبلیغاتی باشد. شاید بتوانید یک مقاله آموزشی ارائه دهید تا خواننده ها بتوانند کاری را یاد بگیرند، می توانید مجموعه ای از نکات آموزشی را ارائه کنید، یک اینفوگرافیک زیبا ارائه کنید و یا چیزی را ارائه کنید که افراد مایل باشند با دیگران به اشتراک بگذارند.

نیازی نیست که شما حتما زمان زیادی برای این کار سپری کرده و یا حتما از مطالب خاص آموزش سئو استفاده کنید (اگرچه اگر شما زمان کافی دارید، بهتر است برای خودتان یک استراتژی بازاریابی محتوایی کامل را مشخص کنید). شما به سادگی می توانید چند پست وبلاگ کاملا عمقی داشته باشید و یا این که داده های جذاب و مفید ارائه کنید. در این صورت این فرصت را دارید که نه تنها در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شوید، بلکه لینک های مفیدی از سایت های قوی به دست خواهید آورد.

  1. ایجاد لینک در شبکه اجتماعی تاثیری نخواهد داشت

اگر شما می خواهید به هدف سئو سایت، بر روی شبکه های اجتماعی لینک سازی کنید، احتمالا کارتان موثر نخواهد بود.

بله سایت هایی مانند فیسبوک، توییتر، و لینکدین خودشان سایت های معتبری هستند؛ اما لینک هایی که از این سایت ها از حساب های شخصی ایجاد می شوند، خیلی لینک های معتبری نیستند.

نخست، بیشتر لینک ها از حساب های شخصی به صورت “no-followed” هستند این یعنی آن ها نمی توانند در موتورهای جستجو تاثیری داشته باشند.

دوم این که، از نقطه نظر موتورهای جستجو، حتی در صورتی که آن ها بتوانند باعث انتقال اعتبار شوند، بیشتر از طرف کاربران شخصی می باشد نه سایت شبکه اجتماعی (در نتیجه اگر کاربر فرد موثری نباشد، لینک ایجاد شده تاثیر زیادی نخواهد داشت).

مهمترین نکته با توجه به دوره های آموزش سئو این است که لینک هایی که در شبکه های اجتماعی ایجاد می شوند معمولا در اخباری قرار می گیرند که تنها چند دقیقه یا چند ساعت جذابیت و تاثیر دارند؛ در نتیجه خیلی مانند لینک های موجود بر روی وبسایت، قابلیت رویت بالایی ندارند.

به جای تلاش برای ایجاد لینک بر روی شبکه های اجتماعی، شما باید به دنبال روشی باشید تا دیگران شما را دنبال کنند. اما منظور ما این نیست که فقط سعی کنید کمیت افرادی که شما را دنبال می کنند را افزایش دهید.

  1. ایجاد طرفدار واقعی در شبکه های اجتماعی

داشتن طرفداران گسترده در شبکه های اجتماعی احتمالا ضرری به شما نمی زند، اما ممکن است آن قدر که شما انتظار دارید موثر نباشد.

به جای تمرکز تنها بر روی کمیت افرادی که شما را دنبال می کنند، بهتر است به کیفیت طرفداران خودتان هم دقت داشته باشید.

اگر تنها 100 نفر شما را دنبال کنند، از نظر سئو گاهی ممکن است این 100 نفر بهتر از 10.000 نفر باشند زیرا شاید 5 فرد موثر در زمینه کاری شما در این 100 نفر وجود داشته باشد که به صورت منظم، محتوا منتشر می کنند.

برای این که این افراد شما را دنبال کنند، بهتر است که:

  • به منظور ایجاد لینک آن ها را تحت فشار قرار ندهید: شما باید زمان بگذارید تا یک رابطه ایجاد کنید و باید این رابطه را به صورت یک شراکت در نظر بگیرید که بیشتر به صورت یک مشارکت دو طرفه عمل می کند.
  • محتوای آن ها را به اشتراک بگذارید. شما نباید بدون ارائه نظر، محتوای آن ها را ریتوییت کرده و یا اشتراک بگذارید. بلکه باید توییت خودتان را بنویسید و در رابطه با کیفیت محتوای آن ها و علت اهمیت آن، صحبت کنید. این موضوع باعث می شود که تاثیر بیشتری بر روی فرد موثر ایجاد شود.
  • با استفاده از لینک آن ها در پست های مهمان بر روی وبلاگ های بزرگ، سعی کنید به آن ها در کسب لینک کمک کنید. همانطور که Darren Rowse از ProBlogger می گوید: “چند سال پیش، یک وبلاگ نویس که اصلا در رابطه با او نشنیده بودم، یک مقاله برای نشریات کسب و کارهای بزرگ نوشت که باعث شد ترافیک بسیار زیادی برای من ایجاد شود. همین موضوع باعث شد که توجه من به آن ها جلب شود.”

اگر شما می خواهید از قدرت شبکه های اجتماعی استفاده کنید تا به صورت غیر مستقیم به سئو سایت خودتان کمک  کنید، باید تلاش کنید محتوای ارزشمند و جذاب ایجاد کنید، طرفداران صحیح در رسانه های اجتماعی به دست بیاورید و به طرفداران خودتان کمک کنید ( بدون این که انتظار خاصی از آن ها داشته باشید.)

شما احتمالا خواهید دید که به صورت طبیعی بک لینک های خوبی به دست می آورید و محتوا و سایت شما به صورت کلی، رتبه بندی بهتری را دریافت خواهد کرد.

مهرداد محمدیAuthor posts

Avatar for مهرداد محمدی

محمدی هستم مدیریت دکو وب متخصص در برنامه ریزی برای طراحی سایت و سئو وب سایت 17 سال زندگی فریلنسری تجربه ای عالی برای من ایجاد کرده که تو بیش از چندین الگو فعالیت کنم . همیشه به یاد داشته باشید که در دنیای خود زندگی خواهد کرد ولی در دنیای ما تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *