[ad_1]

در این مقاله میخواهیم آموزش گیمیفیکیشن در ۶ گام را آموزش دهیم.

حتما تا به حال با برندها و یا افرادی که از بازی برای معرفی و یا آموزش یک موضوع خاص و جدی استفاده می کنند، روبرو شده اید! از گردونه شانس یا سایر بازی های آنلاین برندی مثل دیجی کالا گرفته تا معلمی که برای آموزش موضوعات مختلف از بازی استفاده می کند، همه از مفهومی به نام گیمیفیکیشن (Gamification) بهره می برند. اگر پیش از این نام گیمیفیکیشن را نشنیده اید کافیست مقاله ” گیمیفیکیشن چیست ” را مطالعه کنید تا بیشتر با این مفهوم آشنا شوید.

ورود به دنیای گیمیفیکیشن و شروع آموزش گیمیفیکیشن ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. فقط کافیست قدری کنجکاو  و اندکی بازیگوش باشید تا آمادگی لازم برای ورود به دنیای گیمیفیکیشن را پیدا کنید. پس اگر علاقه به یادگیری گیمیفیکیشن دارید قبل از هر چیز 6 گام زیر را دنبال کنید.

برای آموزش گیمیفیکیشن از کجا شروع کنیم؟

گیمیفیکیشن در چند سال اخیر در دنیای بازاریابی سر و صدای زیادی به راه انداخته است، ولی اشتباه نکنید گیمیفیکیشن به معنای فقط ساخت بازی نیست!

حقیقت این است که وب سایت برندهای گوناگون مثل لینکدین یا آمازون و برنامه های وفاداری بسیاری از برندها سیستم هایی هستند که به شدت گیمیفای شده اند.

این برندها به کمک گیمیفیکیشن رفتار مخاطبان خود را تغییر می دهند و کاری می کنند که آنها اطلاعات بیشتری از خود به اشتراک بگذارند، خرید بیشتری انجام دهند و یا فعالیت خاصی در زمان مورد نظر برند انجام دهند.

در یک کلام اینکه برای آموزش گیمیفیکیشن لازم است که با دانش های مختلفی از جمله طراحی بازی، دانش رفتار، روانشناسی و تئوری های انگیزاننده برای افزایش تعامل و شاد کردن افراد بیشتر آشنا شوید.

برای آموزش گیمیفیکیشن از کجا شروع کنیم؟

در ادامه به 6 گامی می پردازیم که شما را برای رویارویی با موج نوظهور گیمیفیکیشن بیشتر آماده خواهند کرد :

  1. به عنوان یک عادت همواره به بررسی اپلیکیشن هایی بپردازید که بین مردم معروف می شوند و همه از آنها صحبت می کنند.

بررسی رقبا و بنچ مارک ها یکی از نکات مهم در آموزش گیمیفیکیشن محسوب می شوند. از اپلیکیشن های موفق استفاده و سعی کنید که بفهمید چرا تا این اندازه موفق عمل کرده اند و یا چرا اینقدر جذاب یا دوست داشتنی هستند؟

 البته این خیال خامی است که فکر کنید فقط با 5 دقیقه زیر و رو کردن یک اپلیکیشن می توانید به کارکرد آن پی ببرید، منظور ما از بررسی این است که از آن اپلیکیشن به صورت امتحانی استفاده کنید تا به درک درستی از ارزش های آن برسید.

  1. گام دوم در آموزش گیمیفیکیشن این است که خودتان هم بازی کنید.

بازی کنید، به همین سادگی! بازی کردن برای شما که در ابتدای راه آموزش گیمیفیکیشن قرار دارید وقت تلف کردن نیست بلکه یک فرایند آموزشی و تحقیقاتی مستمر است. در طول بازی، المان های طراحی بازی، انگیزاننده های لذت، پاداش ها و آنچه که باعث اعتیاد به یک بازی می شود را  را تجزیه و تحلیل کنید.

آموزش بازاریابی به زبان ساده

  1. یک روحیه بازیگوش و شیطون داشته باشید.

خودتان را یک بچه بازیگوش تصور کنید که اجازه انجام هر کاری، به هر شکلی که می پسندد را دارد. مهم ترین اصل در آموزش گیمیفیکیشن این است که خودتان را محدود نکنید.

  1. سعی کنید با موقعیت های خسته کننده و کسل کننده با گیمیفیکیشن برخورد کنید.

چطور می توان منتظر بودن در صف یا گیر کردن در ترافیک را گیمیفای کرد؟ هر چیزی که در زندگی آزارتان می دهد را به یک فرصت تبدیل کنید و از آن برای تمرین مهارت هایتان استفاده نمایید.

  1. با کودکان و نوجوانان بیشتر صحبت کنید.

از فرزند خودتان یا همکارانتان در مورد بازی ها و اپلیکیشن هایی که در حال حاضر استفاده می کنند، و چرایی جذابیت آنها بپرسید. جوانان عموما خریداران اولیه (Early Adopters) بازی ها و پلتفرم های گیمیفای شده مثل اینستاگرام  هستند.

همین افراد به احتمال زیاد مشتریان بالقوه، مشتریان آتی یا کارمند یا حتی ممکن است رییس شمایی که به تازگی به دنبال آموزش گیمیفیکیشن هستید، باشند.

  1. خوش بگذرانید!

گیمیفیکیشن نه تنها برای مخاطبان لذت بخش و جذاب است بلکه می تواند برای شما که به دنبال استفاده از آن برای توسعه کسب وکارتان هستید نیز جذاب و دوست داشتنی باشد.

آموزش گیمیفیکیشن این است که خودتان هم بازی کنید

گیمیفیکیشن انواع مختلفی دارد و آموزش گیمیفیکیشن با توجه به صنعت مورد نظر شما سرفصل های گوناگونی را پوشش می دهد. به عنوان مثال از جمله انواع گیمیفیکیشن می توان به کاربرد گیمیفیکیشن در بازاریابی، گیمیفیکیشن در طراحی سایت، کاربرد گیمیفیکیشن در آموزش و یا گیمیفیکیشن و حوزه سلامت اشاره کرد.

در مقالات پیش رو بیشتر به جزییات مورد نیاز به منظور یادگیری گیمیفیکیشن مثل انواع گیمیفیکیشن و تکنیک های کاربردی در گیمیفیکیشن خواهیم پرداخت.

به علاوه در صورت نیاز، شما می توانید خدمات اجرا ویا مشاوره در حوزه گیمیفیکیشن و یا آموزش گیمیفیکیشن از مشاوره بازاریابی شرکت بیلاودمارکتینگ دریافت نمایید.

[ad_2]

مهرداد محمدیAuthor posts

Avatar for مهرداد محمدی

محمدی هستم مدیریت دکو وب متخصص در برنامه ریزی برای طراحی سایت و سئو وب سایت 17 سال زندگی فریلنسری تجربه ای عالی برای من ایجاد کرده که تو بیش از چندین الگو فعالیت کنم . همیشه به یاد داشته باشید که در دنیای خود زندگی خواهد کرد ولی در دنیای ما تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *