بر اساس نوع بک لینک هایی که یک صفحه سایت گرفته است، نکات بسیاری مهمی به دست آورده می شود؛ از قبیل اعتبار، اهمیت و حجم سایت. این سیستم مشابه با نقل قول های علمی است. بنابراین بک لینک های وب سایت هستند که در سئو سایت بسیار مؤثر خواهند بود. هرچه بک لینک های دریافتی شما معتبرتر باشد، احتمال افزایش رتبه ی شما نیز بهبود پیدا می کند.

همه ی ما به خوبی می دانیم که یک بک لینک خوب چه ویژگی هایی دارد. بک لینک های یک وب سایت می توانند اعتبار و رتبه آن سایت را تخریب کرده و یا بهبود بخشند. از زمانی که PageRank به عنوان یک معیار برای اندازه گیری اهمیت سایت ها پذیرفته شد، SEO نیز برای کمک به این موضوع، دست به کار شد.

⭐️ نکته مهم: در طول سابقه طولانی PageRank که به عنوان یک عامل رتبه بندی حیاتی و مهم شناخته می شود، بسیاری در مورد آن تصورهای نادرستی دارند. در این مقاله، چند مورد از این باورهای غلط را مورد بررسی قرار می دهیم.

  1. PageRank یک معیار قدیمی بی اهمیت می باشد!

رتبه صفحات سایت در سال 2016 از دسترس عمومی خارج شد. قبل از آن در سال 2013 بروزرسانی شده و الگوریتم اصلی آن در سال1999  نوشته شد. در اینترنت تمامی معیار و ابزارها ممکن است پس از چند هفته منسوخ شوند. در نتیجه ابزاری مثل Page Rank که از سال 1999 شروع به کار کرده است، کمی قدیمی به نظر می رسد. اما در این مورد وضعیت متفاوت است.

اولین نکته این است که از جهات مختلف، Page Rank بنیاد و اساس سیستم رتبه بندی گوگل به شمار می رود. هدف اصلی نوشتن الگوریتم رتبه صفحه، کمک به کاربران برای دوری کردن از نتایج جستجوی کم ارزش بود و در به واقعیت رساندن این هدف، کارکرد فوق العاده ای برای سال ها از خود به نمایش گذاشته است.

دومین مسئله ی مهم در این زمینه بیان می کند که Page Rank از ابتدا درحال بروزرسانی بوده است. این امر به این منظور انجام شده است تا تاثیرات مثبتی بر روی چشم انداز اینترنت داشته باشد.

آخرین و مهمترین نکته، خبر از این می دهد که گوگل Page Rank را در طولانی مدت برای خود ثبت کرده است. در نتیجه واضح است که رتبه صفحه، به عنوان یکی از اصلی ترین ابزارهای گوگل به محسوب می شود.

  1. گوگل PageRank را از زمانی که بروزرسانی عمومی آن را متوقف کرد، مورد استفاده قرار نداده است.

PageRank هیچ موقع به طور رسمی متوقف نشد؛ ولی این موضوع را به خاطر داشته باشید که گوگل در این سال ها  هیچ موقع دست از استفاده کردن از آن برنداشته است.

پیج رنک گوگل در ابتدا به عنوان یک معیار ساده و قابل دسترس بود. با کلیک بر روی Google Toolbar به راحتی می توانستید ارزش سایت مورد نظر خود را که از 1 تا 10 رتبه بندی شده بود، مشاهد کنید. این موضوع منجر شد تا برخی سئوکاران به شکلی خائنانه از لینک های اسپم استفاده کرده تا اعتبار برخی وب سایت ها را خدشه دار کنند.

لازم بود تا جلوی این قضیه گرفته شود. به همین منظور، گوگل و برخی موتورهای جستجوی دیگر، تگ nofollow را معرفی کردند. این یک ویژگی است که طبق آن برخی لینک های خاص، در رتبه بندی گوگل از حساب کاربری شما دریافت نمی شوند. در نتیجه می توانید اعتبار وب سایت خود را در مقابل لینک های اسپم حفظ کنید.

  1. برای سنجش اعتبار یک صفحه هیچ راهی وجود ندارد!

طبق این تصور از زمانی که PR (PageRank) از صورت عمومی خود خارج شد، اعتبار یک وب سایت را نیز نمی توان به کمک آن سنجید. این باور اشتباه بر پایه و اساس محکمی استوار است؛ لذا رد کردن آن کمی دشوار می باشد. این تصور بیان می کند که ما مستقیما دسترسی به رتبه صفحه گوگل هیچ وب سایتی نداریم؛ بنابراین اصلا معیار و ابزاری به اسم Pagerank وجود ندارد.

اما در واقع جایگزین هایی برای Pagerank وجود دارد که قطعا مفید می باشند. ابزارهایی مثل رتبه بندی لینک های داخلی SEO PowerSuite، اعتبار صفحه سایت moz و رتبه بندی Ahrefs.

مواردی که ذکر شد همه با این هدف تشکیل شده اند تا جایگزین PR را در ذهن ها بشوند. آن ها سعی می کنند تا به کاربرانشان یک درک نسبی درباره ی اعتبار و رتبه ی یک صفحه با توجه به بک لینک هایش بدهند. هر یک از این معیارهای جایگزین با استفاده از الگوریتم‌ های خاصی نوشته شده اند تا هرچه بهتر بتوانند به PR نزدیک شوند.

  1. PageRank اعتبار خود را از دست داده است.

ابزار رتبه صفحه گوگل در مقایسه با صدها ابزار دیگری که برای تعیین رتبه بندی صفحات کاربرد دارند، اعتبار خود را از دست داده است.

حالا سوال مهم این است که آیا واقعا وجود این معیارهای جایگزین اهمیتی دارد؟ با توجه به این تصور غلط، می شود نتیجه گرفت که بک لینک ها دیگر مثل قبل ارزش نداشته و در رتبه بندی سایت نقشی را ایفا نمی کنند.

برای بررسی این موضوع ما تحقیقی را انجام داده ایم. در پی آن مطلب بسیار مهمی به دست آمده است؛ همبستگی بسیار قوی بین لینک های یک سایت و موقعیت SERP آن وجود دارد. بنابراین می شود نتیجه گرفت که برخلاف تصور نادرستی که گفته شد، بک لینک ها تاثیر بسزایی در رتبه بندی یک صفحه دارند.

  1. شما نمی‌ توانید بر روی امتیاز PageRank خود تاثیری بگذارید.

حالا سؤال پیش می آید که بر اساس این موضوع، وبمسترها دقیقا باید چه اقداماتی انجام دهند تا بر روی رتبه سایت خود تاثیری بگذارند؟

درست است که ما اطلاعاتی در زمینه ی افزایش PR نداریم؛ ولی می توانیم برخی کارها را انجام دهیم تا حداقل از کم شدن همین امتیازی که داریم جلوگیری کنیم.

  • تجزیه و تحلیل بک لینک های سایت.
  • محتوای خود را نزدیک به صفحه ی اصلی خود نگه دارید.
  • از انکر تکست با عبارات کلیدی مرتبط استفاده کنید.
  • لینک های خود را به دقت جایگذاری کنید.

در نهایت باید به این صورت نتیجه بگیریم که PageRank هنوز هم به عنوان یک ابزار قدرتمند برای رتبه بندی صفحات وب سایت ها می باشد. از زمانی که PR از وضعیت عمومی خود خارج شد، صدها ابزار رتبه بندی مختلف شروع به کار کردند. در سال 2019 نادیده گرفتن هر معیاری که برای رشد سایت درست شده است، امری غیرحرفه ای و ساده لوحانه می باشد و این موضوع در مورد PageRank از اهمیت بالاتری برخوردار است.

مهرداد محمدیAuthor posts

Avatar for مهرداد محمدی

محمدی هستم مدیریت دکو وب متخصص در برنامه ریزی برای طراحی سایت و سئو وب سایت 17 سال زندگی فریلنسری تجربه ای عالی برای من ایجاد کرده که تو بیش از چندین الگو فعالیت کنم . همیشه به یاد داشته باشید که در دنیای خود زندگی خواهد کرد ولی در دنیای ما تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *