لینک سازی طبیعی یکی از ارکان اصلی بهینه سازی سایت به شما می روند. در هر کسی در سئو سایت خود به آن نیاز پیدا خواهد کرد. اهمیت لینک های ارزشمند در SEO بر هیچکس پوشیده نیست. با این حال آنچه بیشتر مورد بحث می باشد این است که چگونه لینک های ورودی را به شکلی صحیح ایجاد کنیم.

همه ی سئوکاران حرفه ای موافق هستند که راه های طبیعی جذب لینک خیلی بیشتر از یکی دوتاست. بنابراین بهتر است تا از روش های خلاقانه برای ایجاد لینک های ارزشمند استفاده کنید.

لینک سازی طبیعی چیست؟

لینک سازی طبیعی به روندی گفته می شود که خودتان در تولید کردن آن ها دخالتی داشته باشید؛ مثل استفاده از روش های پست مهمان، ابزار outreach و خریداری لینک ها. Natural Link Building (لینک سازی طبیعی)، این موضوع را بیان می کند که شما باید به شکلی فعالیت داشته باشید تا صاحبان وب سایت های دیگر اصرار به لینک دادن به وب سایت شما داشته باشند.

⭐️ نکته مهم: ما به شما پیشنهاد می کنیم تا استراتژی لینک سازی را با یکدیگر ترکیب کرده و آن ها را بر روی لینک های موجود بر وب سایت خود اعمال کنید تا به یک روش کلی برسید.

جذب لینک از سایت های معتبر

اگر لینک سازی راهی برای توسعه یافتن باشد، آیا تنها باید منتظر ماند تا لینک ها به سمت سایت شما سرازیر شوند؟ متاسفانه پاسخ منفی است.

در دوره های آموزش سئو می آموزیم که چندین راه مختلف وجود دارد که باید انجام دهید تا سایت شما جایگاه بالاتری پیدا کند. این عمل نیازمند تلاش جدی برای به وقوع پیوستن می باشد. کلید اصلی برای انجام این کار تولید محتوای ارزشمند و افزایش مراحل بازاریابی سایت خود به چندین مرحله می باشد.

اگر برند شما شناخته شده نباشد، احتمال لینک دادن به شما کاهش پیدا می کند. شما باید وب سایت، محتوا و برند خودتان را بیشتر در معرض دیده شدن قرار بدهید. خوشبختانه هر کدام از روش های زیر بر اساس بودجه و پهنای باند شما تغییر پیدا می کند.

در ادامه 12 مثال برای بهبود لینک سازی را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 1. بازاریابی محتوا

هر استراتژی لینک سازی بیان می کند که تولید محتوای ارزشمند بهترین راه برای ایجاد لینک های ارزشمند است در روش قدیمی لینک سازی، شما باید سایت ها را به سمت لینک دادن به شما در عوض پست مهمان یا لایک، ترغیب می کردید. اما در لینک سازی طبیعی به این صورت نیست.

تولید محتوای همیشه سبز برگ برنده شما برای جذب لینک از سمت سایت های معتبر است. مخصوصا اگر مراحل سئو تولید محتوا سایت خود را به خوبی انجام بدهید. هنگامی که محتوای شما در اکثر مواقع در صدر SERP قرار داشته باشد و به عنوان یک محتوای با ارزش شناخته بشود، در آن زمان احتمال انتخاب سایت شما برای لینک دادن افزایش پیدا خواهد کرد.

بازاریابی محتوا به صورت فعالانه میزان دیده شدن وب سایت شما را افزایش می دهد.

 1. شبکه های اجتماعی

حساب کاربری شما در شبکه های اجتماعی مثل توییتر، فیسبوک و لینکدین، چندین فرصت مناسب برای جذب لینک را به وجود می آورد.

به عنوان مثال، توییتر دو زمینه را برای شما به وجود می آورد؛ Web و Bio. این ها ممکن است برای اعتبار سایت شما کاری انجام ندهند اما باعث می شوند تا ترافیک سایت افزایش پیدا کنند. لینکدین هم به همین صورت سه لینک در حساب کاربری به شما می دهد. حتی می توانید ویدئو و محتوای خود را نیز اضافه کنید. بازاریابی شبکه های اجتماعی باعث می شود تا کاربران بیشتری با محتوای شما آشنا شوند.

 1. لینک های Editirial

لینک Editorial به لینکی گفته می شود که به صورت طبیعی به دست می آید و بر اثر محتوا و بازاریابی قدرتمند شکل می گیرد. بهترین راه برای جذب این گونه لینک ها ارائه کردن محتواهایی است که در مورد رویدادهای تازه و علایق جدید باشند. علت این کار این است که سایت های معتبر مثل Forbes و Entrepreneur، ترجیح می دهند تا به محتوای تازه و با ارزش رجوع کنند.

شما می توانید از ابزارهای زیر برای کسب اطلاعات جدید درباره علایق کاربران استفاده کنید:

Google Trends

Bing Trending Topics

Twitter Trending Topics

Google News Stories

آموزس ساخت بک لینک,آموزش بک لینک سازی,آموزش لینک سازی

 1. صفحات منبع

صفحات منبع در واقع صفحاتی هستند که دارای محتوا همیشه سبز می باشند. این صفحات در واقع منابع با ارزش مثل PDF، ویدئو، راهنما، ابزار و مصاحبه ها که کمک کننده بسیاری از کاربران است را فهرست می کنند. این یک جعبه ابزار برای مخاطب هدفتان می باشد.

بسیاری از سایت ها منابع خود را به تعداد پست های خاص محدود می کنند و ممکن است از نظر سئو سایت دچار مشکل شوند. در حالی که می شود تعداد بیشتر صفحه منبع قدرتمند ایجاد کرد تا انگیزه سایت های دیگر برای لینک دادن افزایش پیدا کند. چراکه از وب سایت شما متوجه خواهند شد که کاربرشان همه مطالبی که نیاز دارد را در یک مرحله دریافت خواهد کرد.

Resource Pages یا صفحات منبع، برای هدف قرار دادن عبارات کلیدی نیز عالی هستند. کاربرانی که به دنبال یک پاسخ برای پرسش خود و یا یک راهنما برای حل یک مشکل می گردند، می توانند از این صفحات اطلاعات مفیدی را کسب کنند.

 1. سایت Quora

Quora.com یک سایت پرسش و پاسخ است. در این سایت کاربران دانش و اطلاعات خود را به اشتراک می گذارند و برای پرسش های خود پاسخ های مناسبی را پیدا می کنند. Quora بیشتر از 200,000 بازدیدکننده در ماه دارد.

کلید اصلی برای جذب لینک در Quora، تمرکز بر روی ارائه محتوای ارزشمند است. بسیار از افراد از این سایت برای لینک سازی استفاده می کنند؛ لذا اگر به سادگی لینک خود را ارائه دهید، بقیه کاربران متوجه آن خواهند شد.

سوالات مربوط به حرفه خود را پیدا کرده و به آن ها به درستی پاسخ دهید. تجربه و تخصص خود را پیشنهاد کنید. این پیشنهاد باید به صورتی باشد که به یک منبع ارزشمند لینک دهد. اگر پاسخی که داده اید برای یک کاربر کامل و با ارزش باشد، ممکن است که به بازید از سایت شما و لینک دادن به آن، اشتیاق پیدا کند.

 1. HARO

Help a Reporter) HARO) سایتی است که خبرنگاران و ناشران، اطلاعات و نظرات منبع را به دست می آورند تا از آن ها در مقاله های خود استفاده کنند. وقتی در HARO ثبت نام می کنید، روزانه ایمیل هایی دریافت می کنید که این ایمیل ها موقعیت های پاسخ دهی به خبرنگاران را به شما یادآور می شود.

اگر شما اطلاعات با ارزشی را ارائه دهید، خبرنگاران به عنوان یک منبع به شما رجوع خواهند کرد. در این سایت هدف ارائه محتوای ارزشمند است؛ اگر خبرنگاری متوجه شود که قصد شما تنها لینک سازی برای سئو سایت می باشد، بعید است که با شما ارتباطی برقرار کنند.

شما می توانید به صورت رایگان وارد سایت HARO شده و به پرس و جوهای مطرح شده پاسخ دهید تا شانس خود برای جذب لینک طبیعی را افزایش دهید.

 1. ابزارهای وب سایت

در این روش مشابه با صفحات منبع عمل خواهیم کرد. شما می توانید یک ابزار با ارزش درست کرده و در وب سایت خود قرار دهید. حال چنانچه این ابزار در نوع خود بهترین باشد، بقیه صاحبان وب سایت آن را ارزشمند محسوب کرده و از آن استفاده خواهند کرد.

مثال هایی از ابزارهای کاربردی:

 • Free SEO audit tools
 • Budget calculators
 • Formulas
 • Blog topic generators
 • Meta title counter tools

به ابزاری فکر کنید که برای مخاطبین مفید باشد؛ ترجیحا ابزاری را انتخاب کنید که در حال حاضر وجود نداشته باشد. سپس می توانید از یک توسعه دهنده بخواهید تا این ابزار را برای وب سایت شما بسازد.

 1. Ebooks

امروزه اکثر مردم بیشتر از دستگاه های الکترونیکی استفاده می کنند. به همین جهت فرصت مراجعه به کتاب های چاپی را ندارند. شما می توانید از این فرصت بهره ببرید. اگر یک نویسنده فوق العاده در تیم خود دارید، نوشتن یک Ebook (کتاب الکترونیکی) برای لینک سازی طبیعی، بسیار با ارزش خواهد بود. ebook می ‌تواند یک محتوا معتبر باشد که شما را در حوزه کاریتان متمایز می‌کند.

 1. Reddit

سایت Reddit تنها برای سیاست نیست. بسیاری از کاربران به این سایت به عنوان یک منبع خبری نگاه می کنند تا برای پرسش های خود پاسخ های صحیح به دست آورده و دانش خود را به اشتراک بگذارند.

این یعنی که یک فرصت مناسب برای شما وجود دارد تا با پاسخ دادن به آن ها برای خود اعتبار ایجاد کنید. پیشنهاد می کنیم که برای خود یک حساب کاربری ایجاد کرده و فعالیت لینک سازی طبیعی خود را شروع کنید.

 1. Ego Bait Content

محتوای Ego bait بر اساس ضرب المثل “I scratch your back, you scratch mine” شکل گرفته است (به این معنی که من هوای تو را دارم؛ تو هم هوای من را داشته باش). در این نوع محتوا باید به معرفی یک یا چند متخصص برجسته کسب و کار اینترنتی بپردازید و او را تمجدید و تشویق کنید. سپس به احتمال زیاد حداقل یکی از این متخصصین برای تشکر، به شما لینک خواهد داد.

 1. Networking

بسیاری از افراد Networking را با بازاریابی شبکه ای اشتباه می گیرند. نتورکینگ در واقع به معنای برقراری ارتباطی سالم و مفید با کاربران خود است. با ایجاد کردن ارتباط قوی با افراد حوزه کاری خود، می توانید فرصت های ارزشمندی را برای همکاری به وجود بیاورید. اگر مردم از شما خوششان بیاید، طبیعتا محتوا سایت شما را پخش خواهند کرد.

اگر  شما محتوایشان را در سایت خود قرار دهید و یا به آن ها لینک بدهید، ممکن است همین کارها را برای شما انجام دهند. به یاد داشته باشید تمامی موارد ذکر شده را باید با دلایل منطقی و درست انجام دهید. در صورتی که هدف شما تنها سودآوری برای برندتان باشد، مخاطبین متوجه شده و در نهایت نتیجه مثبتی نخواهید گرفت.

 1. Video Marketing

Video Marketing یا بازاریابی ویدئویی برای سئو سایت اهمیت بالایی دارد. امروزه نیز در کلاس های آموزش سئو به این موضوع توجه بیشتری می شود. با گذشت زمان، سئو ویدئو در بین سئوکاران محبوب تر شده و محتوای ویدئویی برای کاربران قابل قبول تر. با این حال همه افراد زمان و بودجه لازم برای تولید ویدئوهای مخصوص خودشان را ندارند.

شما می توانید محتوای ویدئویی خود را در YouTube به اشتراک گذاشته و افراد را برای بازدید از وب سایت خود ترغیب کنید. جذب لینک ارزشمند و افزایش ترافیک سایت از ویژگی های اصلی این روش است. به عنوان مثال، اگر دیدید سایتی از ویدئو شما در محتوای خود به عنوان یک منبع استفاد کرده است، می توانید درخواست بدهید تا به شما لینک بدهند.

درنتیجه پیشنهاد می کنیم تا روش های ذکر شده را با استراتژِی خود ترکیب کنید تا همه جوانب در نظر گرفته شود. سپس می ‌توانید لینک‌ ها را از چند منبع مختلف جذب کرده و شانس خود به دست آوردن محتوای ارزشمند را افزایش دهید.

مهرداد محمدیAuthor posts

Avatar for مهرداد محمدی

محمدی هستم مدیریت دکو وب متخصص در برنامه ریزی برای طراحی سایت و سئو وب سایت 17 سال زندگی فریلنسری تجربه ای عالی برای من ایجاد کرده که تو بیش از چندین الگو فعالیت کنم . همیشه به یاد داشته باشید که در دنیای خود زندگی خواهد کرد ولی در دنیای ما تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *