سئو سایت و یافتن راه های جدید برای بهینه سازی وبسایت برای گوگل و دیگر موتورهای جستجو از وظایف اصلی یک سئوکار است.

آموزش سئو مسئله ای است که سئوکاران همیشه باید داشته باشند و اینکه هیچ وقت از علم روز سئو نباید بی خبر باشند. البته که بیشتر از اینکه به فکر جذب ترافیک سایت باشید باید به فکر تبدیل ترافیک جذب شده نیز باشید.

تجربه کاربری و فرآیند موفقیت تبدیل از جستجوی گوگل را خیلی سریع در ذهن خودتان تصور کنید:

گام اول: کاربر عبارت جستجو را در گوگل وارد می کند.

گام دوم: گوگل SERP ها را بر اساس درک خودش نسبت به محتوایی که کاربر به دنبال آن است، ایجاد می کند.

گام سوم: کاربر متا داده های نمایش داده شده در SERP ها را بررسی کرده و لینکی که به نظرش بهترین لینک می باشد را انتخاب می کند.

گام چهارم: این لحظه، مهم ترین لحظه است که کاربر تصمیم می گیرد که در سایت بماند و اطلاعات و راه حلی که به دنبالش بوده است را از سایت پیدا کند و یا این که سایت را ترک کند.

گام پنجم: بازدید کننده جدید خیلی سریع ارتباط ایجاد می کند و به سایت اعتماد می کند. آن ها خیلی سریع اطلاعات و یا محصولی که می خواهند را پیدا می کنند و یا این که خیلی راحت می توانند به قسمت مناسب در سایت بروند و خرید خودشان را انجام داده و یا یک قرار ملاقات ترتیب دهند.

⭐️ نکته مهم: گام چهارم نه تنها نشان دهنده یک لحظه بسیار مهم برای سئو کاران است، بلکه برای خود گوگل نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورتی که کاربر جستجو مداوم بر روی سایتی که سرعت پایینی دارد کلیک کند، به سختی بتواند در آن ناوبری کند و یا این که این سایت کاملا نسبت به نیاز های آن ها متفاوت و بی ربط باشد، آن ها از یک موتور جستجوی دیگر استفاده می کنند. به صورت خلاصه، گوگل می خواهد که با ارائه سایت هایی که مطابق با نیاز کاربر هستند، نیاز کاربر را رفع کند.

با تغییر ذهنیت از «چطور می توانم به الگوریتم های گوگل نفوذ کنم؟» به « چطور می توانم گوگل و کاربرانش را راضی کنم؟»، شما می توانید بیشتر بر روی مشارکت کاربران تمرکز داشته باشید نه این که فقط سعی کنید حجم جستجو به دست بیاورید. در اصل، موفقیت شما در موتورهای جستجو مبتنی بر UX سایت شما می باشد. دو المان از UX  به صورت خاص ارتباط زیادی با سئو دارند.

  1. ارائه یک تجربه جذاب به کاربران

خودتان را به جای جستجو کننده ها بگذارید. وقتی که در گوگل جستجو می کنید، به دنبال چه چیزی هستید؟ احتمالا شما به دنبال سه مورد هستید:

  • سرعت بارگذاری سریع سایت
  • طراحی وبسایت که مناسب با زمینه کاری و محرک باشد.
  • اطلاعاتی که کاملا شفاف باشد.

درنتیجه، در حالی که شما تحلیل ها را برای معیار هایی مانند زمان سپری شده در سایت و بانس ریت مطالعه می کنید، باید در نظر داشته باشید که این معیار ها در چه زمینه ای ایجاد شده اند.

چرا کاربران در سایت شما باقی می مانند؟

آیا این موضوع بخاطر است که شما کاربران را در سایت خودتان جذب می کنید و یا صرفا به این دلیل است که کاربران به سختی می توانند چیزی که می خواهند را پیدا کنند؟ شما میتوانید از سرویس های heatmapping (سرویسی برای بررسی رفتار کاربران) استفاده کنید تا بتوانید درک بهتری نسبت به تعامل واقعی کاربران با سایت خودتان به دست بیاورید. سرویس هایی مانند Full Story, Looker, Hotjar, Crazy Egg, Lucky Orange و Optimizely می توانند این خدمات را به شما ارائه کنند. در صورتی سرویس دیگری هم در ذهن شما است، حتما در قسمت نظرات آن را به ما هم معرفی کنید!

تمرکز بر روی تجربه کاربری میتواند به شما کمک کند تا ترافیک خودتان را افزایش دهید؛ بر اساس یک پست وبلاگ در Think With Google، 1-800-Got-Junk باعث شد که زمان بارگذاری سایت 28% کاهش پیدا کرده و همین موضوع باعث شد که Session های موبایل در این سایت، 19% افزایش پیدا کند.

با ایجاد کردن یک تصویر اولیه قوی، شما بهترین شانس را برای خودتان ایجاد می کنید تا مشتری جدید به دست بیاورید و یا حداقل، شانس بهتری برای شما ایجاد شود که مشتری دوباره به سایت شما بازگردد.

حالا وقتشه!   اینو بخون: اهمیت تجربه کاربری ux در سئو سایتپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

نحوه ایجاد تجربه لذت بخش برای کاربران (بهبود تجربه کاربری)

بر اساس زمینه کاری و هدف صفحه تان، طراحی و طرح کلی سایت شما باید باعث شکل گیری یک تجربه جذاب ، طبیعی و بدون دشواری برای کاربران بشود. این یعنی که:

  • فراخوان عمل های شما (CTA) کاملا شفاف باشد اما توی ذوق کاربر نزند.
  • طراحی شما (از رنگ و تصویر گرفته تا انتخاب فونت) باید مطابق با تمرکز کاربر باشد.
  • بهینه سازی های سرعت برای دسکتاپ و موبایل انجام شده باشد.

زمانی که شما بتوانید توجه خواننده را جذب کنید، می توانید با محتوای جذاب و مرتبط با هدف جستجوی کاربر، او را در سایت خودتان ماندگار کرده و او را به مشتری خودتان تبدیل کنید.

  1. تمرکز روی تولید محتوای جذاب

انجام دقیق فرآیند یافتن کلمات کلیدی مرتبط و ایجاد کردن محتوای مفید و جذاب که ظاهر زیبایی داشته باشد، تنها نیمی از مسیر است. نیم دیگر در معادله سئو، هدف جستجو می باشد. فرض می کنیم که شما یک برند فروشگاه اینترنتی هستید و یک صفحه محصول را ایجاد می کنید. کاملا مشخص است که CTA شما به چه صورت است- « الان خرید خودتان را انجام دهید». با تمرکز کردن بر روی طراحی و کپی کردن این صفحه برای جستجو کننده هایی که آماده خریده هستند، شما این تضمین را ایجاد می کنید که هم گوگل و هم کاربران راضی هستند که سایت شما را در بالای SERP ها مشاهده کنند.

به صورت مشابه، در صورتی که شما یک صفحه محصولات اطلاعاتی را ایجاد می کنید که متمرکز بر آموزش خواننده ها نسبت به یک زمینه کاری خاص، اخبار و یا FAQ می باشد، در صورتی که شما مفاهیمی برای فروش محصولات را در این صفحه قرار دهید، قطعا خودتان را برای شکست آماده می کنید زیرا شما کاربری را به این صفحه منتقل می کنید که به هیچ وجه قصد انجام خرید ندارد.

ما از یک کتاب با نام داستان برند نوشته دونالد میلر استفاده کردیم تا نسخه وبسایت خودمان را تعریف کنیم. ایده اصلی این کار، ایجاد کردن داستانی است که باعث می شود مشتری شما به قهرمان تبدیل شود و شما نیز او را در این مسیر، برای رفع نیازش راهنمایی می کنید. شما باید داستانی را ایجاد کنید که افراد بخواهند بخشی از آن باشند. البته این کار اصلا دشوار نیست، بلکه شما باید به صورت شفاف و جذاب بیان کنید که چه کسی هستید و چطور می خواهید نیاز های مشتریان خودتان را رفع کنید.

برای درک بهتر این مسئله می توانید کتاب جایگاه سازی (نبردی در ذهن) نوشته ال ریس و جک تراوت انتشارات سیته را مطالعه کنید.

ایجاد کردن این حالت از ارتباطات با مشتریان خودتان تاثیر زیادی بر روی قیف مشتریان دارد. یک مطالعه جدید توسط گروه تحقیقاتی تجاری در هاروارد نشان می دهد که محتوای احساسی چطور می تواند بر روی هدف نهایی شما تاثیر داشته باشد. در واقع بر اساس گفته های این گروه تحقیقاتی، ممکن است 50% افزایش در نرخ رشد فروش ایجاد شود.

برند شما باید داستانی داشته باشد تا باعث شود کاربر به قهرمان داستان شما تبدیل شود. مثلا یکی از برند های معروف با نام GoPro، به مشتریان خودش این امکان را می دهد تا لحظه های لذت بخش زندگی خودشان را ضبط کنند و همین موضوع باعث می شود که آن ها بتوانند ماجراجویی های خودشان را به یاد داشته باشند.

حتی گوگل نیز این کار را در فراخوان عمل فروش خودش انجام داد و محتوای خودشان را تقویت کردند و افزایش در ترافیک ارگانیک آن ها به مقدار 64% ایجاد شد. کیفیت محتوا، تنها بخشی از تجربه کاربری است اما می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی کسب و کار شما و مشتریان شما داشته باشد.

سایت شما هر چه از نظر ارتباط موضوعی و جذابیت عملکرد بهتری داشته باشد، بازدید کننده ها اشتیاق بیشتری خواهند داشت تا از این سایت استفاده کنند. در نهایت، گوگل به دنبال این است که کاربران راضی باشند.

⭐️ نکته مهم: چیزی که باعث می شود سایت شما نسبت به بقیه سایت ها در SERP ها متفاوت شود، تعهد شما برای ارائه یک محتوای با کیفیت و مرتبط با هدف کاربران می باشد. در نتیجه تاکید و توجه به UX می تواند دقیقا همان چیزی باشد که باعث موفقیت وبسایت شما می شود.

مهرداد محمدیAuthor posts

Avatar for مهرداد محمدی

محمدی هستم مدیریت دکو وب متخصص در برنامه ریزی برای طراحی سایت و سئو وب سایت 17 سال زندگی فریلنسری تجربه ای عالی برای من ایجاد کرده که تو بیش از چندین الگو فعالیت کنم . همیشه به یاد داشته باشید که در دنیای خود زندگی خواهد کرد ولی در دنیای ما تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *