همانطور که احتمالا می دانید سرچ کنسول گوگل یکی از ابزار هایی است که به وسیله آن می توانید وب سایت خود را تحلیل کنید. مسئله مهمی که وجود دارد این است که چگونه دسترسی سرچ کنسول را به دیگران بدهیم؟ چرا در بعضی اوقات لازم است تا به افراد دیگر نیز دسترسی بدهیم تا وب سایت ما را آنالیز کنند؟

شاید لازم باشد تا در بعضی اوقات مدیران دیگری نیز محتواهای ما را بررسی کنند و آنها نیز نظرات خودشان را در این راستا اعلام نمایند. این کار کمک می کند تا وب سایت قوی تر شود و به سمت هدف های بزرگ تری حرکت کند. در نتیجه به موفقیت نیز نزدیک تر خواهد شد.

در این مقاله به همه ی سوال های شما پاسخ خواهیم داد ، پس تا انتها همراه ما باشید.

مدیریت سطح دسترسی سرچ کنسول گوگل

از طریق صفحه تنظیمات سرچ کنسول امکان این را دارید که تنظیمات اصلی دامنه فعلی را بررسی کرده و مدیران جدید را به آن افزوده کنید. شما می توانید در این بخش به مدیر جدید دسترسی های لازم را بدهید و بعضی از قابلیت ها را برای آن غیر فعال کنید. به این طریق با اطمینان سطح دسترسی را فعال می کنید و دیگر نگران سرقت اطلاعات خود نیستید.

نحوه کار با بخش تنظیمات گوگل سرچ کنسول

برای تنظیم دسترسی برای مدیران جدید باید اقداماتی را انجام دهید که در ادامه مرحله به مرحله به آنها میپردازیم.

  • در گام اول باید وارد پنل خود در سرچ کنسول گوگل شوید.
  • بعد از وارد شدن به پیشخوان وبمستر تولز (سرچ کنسول گوگل) منوی Settings را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک کنید.
  • بعد از انتخاب Settings وارد صفحه ای جدید می شوید. در بخش تنظیمات سرچ کنسول گوگل شما این امکان را خواهید داشت که موارد زیر را تغییر دهید:

Ownership verification: در این قسمت مشخص می شود که مالکیت شما به عنوان دارنده دامنه مورد تایید است یا خیر.

Users and permissions: در این قسمت از سرچ کنسول گوگل این امکان را خواهید داشت لیست کاربرانی که به دامنه فعلی دسترسی دارند را تنظیم و مدیریت کنید.

Change of Address: این قسمت زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که تمایل داشته باشید وب سایت خود را به آدرس دیگری تغییر دهید.

در ادامه موارد گفته شده را به طور جزئی تر بررسی خواهیم کرد.

تایید مالکیت در سرچ کنسول گوگل

اگر کنار گزینه Ownership verification تیک سبز رنگ قرار گرفته باشد ، شما می توانید این اطمینان را پیدا کنید که گوگل شما را به عنوان مالک دامنه پذیرفته و می توانید با توجه به نیازتان ، تغییرات لازم را در زمینه ادد مدیر جدید انجام دهید. در غیر این صورت باید مالکیت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت نمایید.

نحوه دادن دسترسی سرچ کنسول به دیگران
نحوه دادن دسترسی سرچ کنسول به دیگران

نکته: یکی از موضوعات مهمی که هنگام کار کردن با سرچ کنسول گوگل باید به آن توجه کرد این است که مالکیت دامنه مورد تایید باشد. گوگل تا وقتی که مطمئن نشود شما مالک اصلی دامنه هستید ، اجازه دسترسی به اطلاعات را از شما میگیرد.

تایید مالکیت در سرچ کنسول گوگل
تایید مالکیت در سرچ کنسول گوگل

کاربران و تایید سطح دسترسی در سرچ کنسول گوگل

شما می توانید به عنوان مالک دامنه وارد Google search console شوید و به اطلاعات مختلف دسترسی داشته باشید. نقش های مختلفی در وبمستر تولز تعریف شده است که شما می توانید با آنها کار کنید. بعضی از این نقش های مهم وبمستر تولز عبارت اند از:

  • Owner: مالکین در سرچ کنسول گوگل کسانی هستند که روی تمام دامنه های ثبت شده کنترل کاملی داشته و بالاترین سطح دسترسی را دارند. مدیران این توانایی را دارند که کاربران را اضافه و یا حذف کرده ، پیکر بندی تنظیمات را تغییر داده ، تمامی داده ها را مشاهده و به تمام ابزار ها به سهولت استفاده کند. در وبسمتر تولز دو سطح مالکیت وجود دارد که هر دوی آنها با نام Owner نمایش داده می شود.
  • Verified owner: برای داشتن این نوع دسترسی باید چند اقدام از قبل برای تایید مالکیت صورت گرفته باشد. مثلا یک فایل تایید داخل سایت وارد شده باشد.
  • Delegated owner: افرادی که توسط مالک اصلی به آنها دسترسی داده شده اما مالیکت داده شده مورد قبول واقع نشود ، جزء این دسته از مالکان قرار میگیرند. فردی که به او مالکیت واگذار شده به عنوان مالک نشان داده می شود اما روش های تایید مالکیت برای او قابل رویت نیست.
  • Full user: فردی که دارای دسترسی Full user در وبمستر تولز باشد ، می تواند تمامی اطلاعات را مشاهده نماید.
  • Restricted user: در چنین وضعیتی کاربر می تواند قسمتی از اطلاعات را مشاهده کند.

اگر شما به گزینه ADD USER کلیک کنید ، می توانید کاربری با یکی از سطح های دسترسی عنوان شده را به سرچ کنسول ادد کنید. در کنار تمام دسترسی های تعیین شده علامت سه نقطه وجود دارد که به کمک آن می توانید سطح دسترسی را مشخص و یا حذفشان کنید.

ADD USER سرچ کنسول
ADD USER سرچ کنسول

همچنین شما می توانید کاربران را با توجه به اسم و ایمیل آنها نیز طبقه بندی نمایید.

مرتب سازی در کنسول جستجوی گوگل
مرتب سازی در کنسول جستجوی گوگل

تغییر آدرس وب سایت در کنسول گوگل

در این بخش شما می توانید که آدرس دامنه خود را تغییر دهید. به منظور تغییر آدرس سایت باید از وب سایت قبلی با استفاده از ریدایرکت 301 به آدرس جدید بیابید.

بعد از تکمیل فرآیند ریدایرکت وب سایت قبلی به وب سایت جدید ، وقت آن می رسد که این تغییر را به گوگل اطلاع دهید. به همین سبب باید آدرس وب سایت جدید را در کادر مشخص شده قرار دهید و سپس بر روی گزینه VALIDATE & UPDATE کلیک نمایید.

تغییر آدرس وب سایت در کنسول گوگل
تغییر آدرس وب سایت در کنسول گوگل

سعی کنید تا این مراحل را به ترتیب انجام دهید تا به صورت پیوسته بتوانید به دیگران دسترسی های لازم را بدهید.

به طور کلی مشخص کردن سطح دسترسی در سرچ کنسول گوگل یکی از کار های مهم است که به حفظ اطلاعات و جلوگیری از سرقت آن کمک می کند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نحوه اجازه دسترسی به کاربران و مدیران جدید آشنا کنیم ، امیدواریم که برای شما مفید واقع شده باشد.

اگر علاقمند به آموزش سئو هستید به شما توصیه میکنم صفحه مربوطه را در وبسایت ما ببینید.

اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشده اید ، نظر خود را در قسمت کامنت برای ما ارسال کنید ، همکارانمان پاسخگو شما عزیزان خواهند بود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مهرداد محمدیمشاهده نوشته ها

Avatar for مهرداد محمدی

محمدی هستم مدیریت دکو وب متخصص در برنامه ریزی برای طراحی سایت و سئو وب سایت 17 سال زندگی فریلنسری تجربه ای عالی برای من ایجاد کرده که تو بیش از چندین الگو فعالیت کنم . همیشه به یاد داشته باشید که در دنیای خود زندگی خواهد کرد ولی در دنیای ما تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *