[ad_1]

سرفصل های مقاله

برای این که آدم‌ها رنگ‌های خاصی را بر سایر رنگ‌ها ترجیح می‌دهند دلیل وجود دارد. این ارجحیت اطلاعات فراوانی را درباره‌ی شخصیت ما فاش می‌کند، چون هر رنگ با واکنشی که مغز ما هنگام درک آن از خود نشان می‌دهد در ارتباط است. در این مقاله قصد داریم از روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برندینگ با شما صحبت کنیم.

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ حوزه ای از تحقیقات است و به این موضوع نگاه می کند که چگونه رنگ، رفتارها و تصمیم گیری افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. زمانی که در بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان مثال، رنگ های مختلف می توانند به طرقی که همیشه هم آشکار و ملموس نیست بر ادراک خریدار از یک برند اثر بگذارند ، از قبیل اینکه چگونه یک رنگ خاص می تواند ذائقه را تحریک کند.روانشناسی رنگ ها و ارتباطات رنگ‌ها بخش جالبی از سیستم کاری پیچیده‌ی مغز ما هستند، سیستمی که هنوز هم پرسش‌های علمی بسیاری در رابطه با آن بی‌جواب مانده‌اند و همچنین تفاوت موجود در معنای فرهنگی رنگ‌ها، که تنها از طریق مشاهده و تجربه‌ی این که چگونه در طی سال‌ها رنگ‌ها بر مغز ما تاثیر گذاشته‌اند قابل استفاده هستند.
شایان ذکر است که روانشناسی رنگ ها یکی از جالب ترین و در عین حال بحث برانگیزترین بخش بازاریابی محسوب می شودکه نقش مهمی در متقاعدسازی مشتری برای خرید دارد.
دلیل این امر این است که امروزه اکثر مکالمات مربوط به رنگ و متقاعدسازی مشتری، شامل حدس و گمانه‌زنی است. علاوه بر این، بعضی از بازاریاب ها اطلاعات اغراق‌آمیزی درباره‌ی «رنگ و ذهن» به منظور گمراه کردن به مشتریان می‌دهند.
ما با هدف برطرف ساختن این نوع طرز فکر و برخورداری از عامل واقعا «جذاب» رفتار انسانی، قصد داریم مجموعه‌ای از قابل اعتمادترین پژوهش ها در زمینه‌ی نظریه رنگ و فرایند متقاعدسازی مشتری را بررسی کنیم.
طبق پژوهش های انجام شده، عواملی مانند تمایلات شخصی، تجارب، شیوه های تربیتی، تفاوت فرهنگی و محیط بر تاثیر رنگ ها بر روی ما، موثر است. درنتیجه این باور که رنگ زرد و بنفش احساسات افراد را برمی انگیزانند تقریبا درست است.

اهمیت روانشناسی رنگ ها در برند و برندسازی

مفهوم رنگ یکی از مهم ترین مباحث در زمینه برند است. تلاش‌های فراوانی در راستای طبقه‌بندی واکنش مصرف‌کننده به رنگ‌های مختلف انجام شده است. اما حقیقت امر این است که رنگ به تجارب و علایق شخصی افراد وابسته است و انتقال احساس و برداشت خاص از یک رنگ به صورت جهانی دشوار است.
اما الگوهای پیامی بسیاری در مفهوم رنگ وجود دارد. به عنوان مثال رنگ‌ها نقش حیاتی در خرید و برند، بازی می‌کنند.
نتایج پژوهشی با عنوان ” تاثیر رنگ در بازاریابی” نشان داد که بالغ بر 90 درصد قضاوت هایی که از سوی مصرف کنندگان درباره محصولات می شود، تنها بر اساس رنگ آنهاست. رابطه بین رنگ و برند برپایه تناسب درک رنگی است که در برند خاصی استفاده می شود.
مطالعه‌ای با عنوان “قرمزِ هیجان انگیز و آبی رقابتی” نیز تاثیر رنگ بر خرید را براساس چگونگی اثرگذاری مفهوم برند، تایید می‌کند. این بدان معنا است که رنگ باعث می شود مصرف کننده درباره “ویژگی” برند، قضاوت کند.
مطالعات مختلف در خصوص روانشناسی رنگ ها نشان داده اند که واقعا بین استفاده از رنگی خاص و برداشت مصرف‌کننده از ویژگی برند رابطه وجود دارد. جنیفر آکر، استاد دانشگاه استنفورد، مطالعاتی را در زمینه‌ی وسعت ویژگی برند انجام داده و پنج دلیل اصلی را که نقش مهمی در شخصیت برند بازی می‌کنند مورد بررسی قرار داده است.
کاربرد روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برندینگ
سایر مطالعات نشان می‌دهند که مغز ما برندهای قابل شناسایی را ترجیح می دهد که باعث می شود رنگ اهمیت خاصی در ویژگی برند داشته باشد. حتی پیشنهاد شده که کسب‌و‌کارهای نوپا رنگی را برای لوگو انتخاب کنند که آنها را از سایر رقیبان خود متمایز سازد. (مثلا اگر کلیه رقیبان از رنگ آبی در برند خود در زمینه کسب و کارتان استفاده می کنند، شما رنگ بنفش را انتخاب کنید.)
هر رنگ با ویژگی خاصی در ارتباط است. ( مثلاً رنگ قهوه ای با خشونت، بنفش با فرهیختگی و رنگ قرمز با هیجان در ارتباط است). اما نکته قابل توجه در اکثر مطالعات دانشگاهی درباره رنگ و بازاریابی این است که به جای پرداختن به رنگ های کلیشه ای و مربوطه معمول، رنگ انتخابی تان باید با ویژگی دلخواهِ برندتان، تناسب داشته باشد.
اما این نکته را به خاطر داشته باشید که زمینه کاری شما مهم ترین نقش را بازی می کند. احساس و تصویر ذهنی که برند شما در متقاعد کردن مصرف کننده می گذارد، بسیار مهم است. رنگ انتخابی حتما باید با برند متناسب باشد.
یکی از بهترین مطالعات در زمینه روانشناسی رنگ ها توسط جو هالوک انجام شده است. وی در مطالعه خود رنگ های مورد علاقه زن و مرد را مورد بررسی قرار داده است.
شایان ذکر است که محیط زندگی فرد به ویژه مفاهیم فرهنگی نقش مهمی در علاقمندی افراد به رنگ های خاصی دارد. مثلا مقاله ای در مجله‌ی Smithsonian توضیح می‌دهد که چگونه آبی به رنگی برای پسرها و صورتی به رنگ دخترها تبدیل شده است.
مشاهدات هالوک در زمینه رنگ های مورد علاقه خانم ها و آقایان در زیر آمده است :

رنگ های مورد علاقه مردان
روانشناسی رنگ
رنگ های مورد علاقه زنان
روانشناسی رنگ

مهم ترین نکته ی قابل توجه در این تصاویر، علاقه ی هر دو جنس مرد و زن به رنگ آبی است. اما درباره رنگ بنفش هیچ شباهتی باهم ندارند. رنگ بنفش در صدر لیست رنگ های مورد علاقه ی خانم ها است. در رابطه با درک رنگ، مردان رنگ های تند را ترجیح می دهند، درصورتی که زنان رنگ های ملایم تری را دوست دارند.
بهتر است برای طراحی لوگوی خود این اطلاعات را در ذهن داشته باشید. چرا که در جذب مصرف کنندگان تأثیر به سزایی دارد.
هماهنگی رنگ ها و نرخ تبدیل
اخیرا انتخاب «بهترین» رنگ برای طراحی سایت و نرخ تبدیل در وب سایت ها به موضوع بسیار محبوبی تبدیل شده است. این وبسایت ها با توجه به این نکته که هیچ رنگی، بهترین رنگ برای نرخ تبدیل نیست، توانسته اند پیشرفت خوبی در این زمینه داشته باشند.
براساس یکی از اصول روان شناسی تحت عنوان اثرجداسازی (The Lsolation Effect)، احتمال یادآوری گزینه ای که متمایز باشد، بیشتر است. پژوهش ها به وضوح نشان می دهد زمانی که یک آیتم نسبت به آیتم های اطرافش برجسته تر است، افراد بیشتر به آن توجه کرده و آن را به خاطر می‌سپارند.
مطالعاتی تحت عنوان “پاسخ زیباشناختی به ترکیب رنگ” و “ترجیحات مصرف کننده درباره ی ترکیب رنگ” نشان می دهد در حالی که اکثریت مصرف کنندگان الگوهای رنگی با ته رنگ های مشابه را ترجیح می دهند، اما پالت هایی با رنگ های بسیار متضاد را می پسندند.
این عبارت از نظر هماهنگی رنگ به معنی ایجاد یک ساختار بصری متشکل از پایه رنگ های مشابه و متضاد کردن آنها با رنگ های مکمل تند است. از رنگ های ثانویه نیز می توانید استفاده کنید.
پژوهش ها نشان داده است که رنگ و نام برند هرچه غیرمعمول تر و منحصربه فردتر باشد، نیت خرید مصرف کننده را بیشتر می کند. این پژوهش در طیف متنوعی از محصولات انجام گرفت و نتیجه ی همه ی آنها یکسان بود. به چشم مصرف کنندگان برندهایی که رنگی نوشته شده بودند جذاب تر بود. این موضوع حتی درباره محصولات غیرغذایی هم صدق می کند.
پس به خاطر داشته باشید که انتخاب رنگ باتوجه به روانشناسی رنگ ها هم به اندازه‌ی انتخاب نام برند از اهمیت ویژه‌ای در جلب توجه مصرف‌کننده دارد.

چگونه از روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و طراحی بهره بگیریم؟

هنگامی که می خواهید برای طراحی عناصر برندینگ خود رنگی را انتخاب ‌کنید، به تاثیرات روانی که رنگ های مختلف، بر احساسات خودآگاه و ناخودآگاه مشتریان می گذارند، توجه داشته باشید. تاثیر روانشناسی رنگ ها در بازاریابی سبب شده شرکت های زیادی دست به تحقیقات بزنند تا مناسب ترین رنگ را برای بازاریابی محصولات خود انتخاب کنند.
برای شناسایی مناسب ترین رنگ برای برندتان تحقیقات بازار می تواند بسیار مفید باشد، بنابراین پیشنهاد می کنم مقاله ی زیر را مطالعه کنید تا با روند آن بیشتر آشنا شوید.

مشتریان هدف خود را شناسایی کنید، علایق و فرهنگ آنها را مد نظر قرار دهید و رنگی را انتخاب کنید که شخصیت برند شما را به بهترین شکل توصیف ‌کند و انتظارات مشتریان از برندتان  را برآورده سازد.

رنگ های مختلف به شکل های مختلفی احساسات و نگرش افراد را تحت تاثیرقرار می‌دهند ومی توانند دیدگاه های مربوط به برند را تغییر دهند. بنابراین برای اتخاذ بهترین تصمیم در خصوص برند خود، آگاهی از تاثیرات احساسی و عاطفی رنگ های مختلف و نقش روانشناسی رنگ ها در بازاریابی ضروری به نظر می‌رسد.

روانشناسی رنگ ها

نقش روانشناسی رنگ ها در بازاریابی : رنگ قرمز

قرمز معمولا عاطفی ترین رنگ شناخته می شود و نمادی از علاقه، هیجان و شور است. رنگ قرمز موجب جلب توجه می‌شود بنابراین فقط با کمی استفاده از آن می توان مطالب مهم را برجسته تر نمود. اما استفاده بیش از حد از آن در طراحی وب سایت نیز تاثیرگذاری آن را کاهش می دهد، بنابراین باید به اندازه کافی و برای مطالب مهم از آن استفاده کرد.

برای مدت های طولانی، قرمز انتخاب شرکت ها برای طراحی لوگویشان بود. امری که هنوز هم ادامه دارد و شرکت هایی مانند Johnson & Johnson در لوگوی خود از رنگ قرمز استفاده می کنند.

color-psychology-marketing-medium-Belovedmarketing.jpg

نقش روانشناسی رنگ ها در بازاریابی : رنگ مشکی

مشکی رنگی شیک است که نمایانگر اقتدار، قدرت و استحکام می باشد و بیشترین کاربرد آن در طراحی  لوگوی شرکت های حاضر در صنعت مد است.

بهره گیری مناسب از رنگ مشکی در طراحی وب سایت می تواند بسیارتاثیرگذار باشد، به ویژه زمانی که فونت مشکی را انتخاب می کنیم؛ زیرا خواندن مطالب سایت را راحت تر می‌کند.اما استفاده بیش از حد از آن هم، احساس افسردگی و دلگیری را به بازدیدکنندگان  منتقل می کند.

روانشانسی رنگ ها

نقش روانشناسی رنگ ها در  بازاریابی : رنگ آبی

آبی رنگ محبوب اکثر افراد است.اغلب شرکت ها هم برای طراحی  لوگو و عناصر برندینگ خود آن را برمی گزینند. آبی فراوان ترین رنگ در طبیعت است، تداعی کننده احساس صلح و آرامش بوده و استرس و ترس را کاهش می دهد. بنابراین  تعجب برانگیز نیست اگر ببینیم شرکت های مختلف این رنگ را در لوگوی خود به کار می گیرند.
روانشانسی رنگ ها

نقش روانشناسی رنگ ها در  بازاریابی : رنگ سفید

سفید مظهر خلوص، روشنایی و صداقت است و در دنیای امروز به نمادی از خلاقیت تبدیل شده است. بیشتر شرکت های خلاق از رنگ سفید برای زمینه سایت خود استفاده می کنند تا خلاقیت و نوآوری را به بازدید کنندگان خود نشان دهند.

یک طرح سفید احساس شروع تازه را نیز منتقل می کند، چیزی که بسیاری از شرکت ها می خواهند آن را برای مشتریان خود برجسته سازند. برای درک این موضوع، زمانی را به یاد بیاورید که وارد نمایندگی های محصولات اپل می‌شوید.تقریبا تمام فروشگاه روشن و سفید است و با قدم زدن در آن حس نوآوری و خلاقیت در ذهنتان تداعی می‌شود.

روانشانسی رنگ ها

نقش روانشناسی رنگ ها در  بازاریابی : رنگ سبز

رنگ سبز همواره نمادی از طبیعت بوده است؛ رنگی آرامش بخش و طراوت دهنده که چشم را می نوازد.در کسب و کارهایی که  از ثبات زیادی برخوردارهستند و رویکردی اورگانیک دارند،رنگ سبز بهترین رنگ برای برندینگ می باشد. به همین دلیل است که نماد بازیافت عمومی نیز سبز است.

بسیاری از شرکت ها، زمانی  که می‌خواهند برنامه های کسب و کار پایدار اجرا کنند، کمپین های سبز به راه  می‌اندازند. همچنین شرکت ها با به کار بردن رنگ سبز، سعی می‌کنند خود را دوستدار محیط زیست نشان دهند.
روانشانسی رنگ ها

نقش روانشناسی رنگ ها در  بازاریابی : رنگ زرد

رنگ زرد توجه ها را به خود جلب می‌کند و انعکاسی از گرمی، خوش بینی و شادی است. بسیاری از افراد زرد را نمادی از شادی و خنده می دانند.

معمولا بسیاری از شرکت ها در طراحی لوگوی خود، از رنگ زرد به همراه سایر رنگ ها استفاده می کنند و آن را به تنهایی به کار نمی‌برند؛ زیرا اگر از این رنگ به مقدار زیاد استفاده شود،احساس قدرت زیاد به مخاطبان القا می‌گردد. بنابراین بهتر است که استفاده  از رنگ زرد را به حداقل برسانیم و فقط برای برجسته کردن موارد مهم و شاد  آن را به کار ببریم.
رنگ زرد معمولا در صنعت خودرو و صنعت غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال شرکت هایی همچون شورلت،فراری و مک دونالدز از رنگ زرد در لوگوی خود بهره برده اند.

روانشانسی رنگ ها

نقش روانشناسی رنگ ها در  بازاریابی : رنگ نارنجی

رنگ نارنجی بازتابی از سرگرمی، انرژی و بلندپروازی است. شرکت هایی که می‌خواهند پر انرژی شناخته شوند از این رنگ در لوگوی خود استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که نارنجی را در برندهای مربوط به کودکان بیشتر می‌بینیم.

علاوه براین، رنگ نارنجی معرف تازگی و نو بودن نیز هست.به همین خاطر اغلب شرکتهایی که برندینگ مجدد را انجام می‌دهند یا برنامه ها و محصولات جدید را راه اندازی می‌کنند، نارنجی را به عنوان نمادی از شروع دوباره به کار می‌برند.
روانشانسی رنگ ها

نقش روانشناسی رنگ ها در  بازاریابی : رنگ بنفش

بنفش رنگی سلطنتی شناخته می‌شود و دلالت بر ثروت، پختگی و تحصیلات دارد به همین دلیل در لوگوی بسیاری از دانشکده ها و دانشگاه ها آن را مشاهده می‌کنیم.
همچنین بنفش رنگی زنانه و رومانتیک می باشد و توسط افرادی که به دنبال تحقق معنوی و آرامش ذهنی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی از آنجا که بنفش ترکیبی از رنگ های قرمز و آبی است ویژگی های هر دو رنگ را داراست وبه طور همزمان  بازتابی از اشتیاق و آرامش است.

روانشانسی رنگ ها

نقش روانشناسی رنگ ها در  بازاریابی : رنگ قهوه ای

اغلب رنگ قهوه ای را  به  علت فراوانی “رنگ زمین” می ‌نامند. رنگی که در عین قابل اتکا و قوی بودن، معمولی است. گاهی اوقات رنگ قهوه ای رنگی سطحی و ساده به نظر می رسد و اگر مثلا در طراحی وب سایتی مورد استفاده ‌قرار گیرد، بازدیدکننده تصور می کند با مطلبی ساده در مورد زمین روبه روست و خیلی به آن توجه ‌نمی کند اما  اگر رنگ قهوه ای در جای مناسب مورد استفاده قرار گیرد، بسیار پر معناست.

روانشانسی رنگ ها

اکنون با توجه به مطالب گفته شده کدام رنگ برای شرکت شما مناسب است؟

همواره سعی کنید با تمرکز بر مشتریان هدف و نقشی که در برآورده کردن نیازهای آنها برای خود در نظر می‌گیرید و با اندیشیدن  در مورد اصول و ارزش های بنیادی شرکت ، بهترین رنگ برای طراحی وب سایت و عناصر برندینگ خود انتخاب ‌کنید تا پیام های برند خود را بدون اینکه حتی کلمه ای بر زبان بیاورید، تنها از طریق رنگ هایی که مورد استفاده قرار می‌دهید به مخاطبان  خود انتقال دهید. همواره به یاد داشته باشید رنگ در خودآگاه و ناخودآگاه افراد تاثیر می گذارد بنابراین به هیچ عنوان نقش روانشناسی رنگ ها در بازاریابی را نادیده نگیرید.

 

روانشناسی رنگ ها در بازاریابی (اینفوگرافیک)

انسان ها موجودات و مخلوقات بصری هستند – بسیار هم بصری هستند، یعنی به ظاهر خیلی اهمیت می دهند در حقیقت رنگ ها بیشتر از آنچه فکر می کنیم، در انتخاب محصولاتی که می خریم تاثیرگذار هستند.

به همین دلیل است که شرکت ها رنگ های چیزهای مختلف را نظیر تبلیغات، بنرهای تبلیغاتی و دکمه های Call to action را تست و بررسی می کنند تا رنگی را انتخاب کنند که بیشترین تاثیر را بر مخاطبان می گذارد.

به عبارت دیگر، بدون اینکه تغییری در سایر اجزای صفحه بجز رنگ فراخوانی برای اقدام (call to action)  داشته باشیم، نرخ تبدیل را تغییر داده ایم. این همان قدرت روانشناسی رنگ در بازاریابی است.

در این مقاله به معرفی بخش هایی در بازاریابی که روانشناسی رنگ در آن ایفای نقش میکند، می پردازیم.

با نگاهی به اینفوگرافیک زیر، درباره اینکه رنگ ها چگونه عواطف مصرف کننده و تصمیم خرید او را تحت تأثیر قرار می دهند بیشتر یاد خواهید گرفت و دلیل اینکه چرا برندهای خاص از رنگ های ویژه ای در لوگوی خود استفاده می کنند را نیز خواهید دانست.

روانشناسی رنگ ها

[ad_2]

مهرداد محمدیمشاهده نوشته ها

Avatar for مهرداد محمدی

محمدی هستم مدیریت دکو وب متخصص در برنامه ریزی برای طراحی سایت و سئو وب سایت 17 سال زندگی فریلنسری تجربه ای عالی برای من ایجاد کرده که تو بیش از چندین الگو فعالیت کنم . همیشه به یاد داشته باشید که در دنیای خود زندگی خواهد کرد ولی در دنیای ما تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *