free page hit counter
در حال بارگذاری وب سات شکیبا باشید

خطای ۴۰۴ چیست و تکنیک های جلوگیری از آن

خطای 404,خطای 404 چیست,صفحات 404

خطای ۴۰۴ یکی از مرسوم ترین مشکلاتی است که بیشتر سئوکاران که به تازگی شروع به کار کرده اند، با آن دست و پنجه نرم می کنند. حتما شما هم با این صفحه آشنا هستید: شما بر روی یک لینک کلیک می کنید اما این لینک به جای انتقال به سایت مد نظر شما، یک خطا را نشان می دهد که صفحه درخواست شده در دسترس نمی باشد. معمولا «خطای ۴۰۴، صفحه مورد نظر یافت نشد»، متنی است که در این صفحه نمایش داده می شود.

خطای ۴۰۴ یک کد وضعیت استاندارد HTTP می باشد. پیام این خطا از طرف سرور وبسایت آنلاین به مرورگر وبسایت (معمولا کاربر) ارسال می شود که درخواست HTTP را ارسال کرده است. سپس مروگر این کد خطا را نمایش می دهد.

یک حقیقت خیلی مهم: لینک هایی که به هیچ جایی ختم نمی شوند با نام لینک های مرده یا لینک های خراب شناخته می شوند. کد وضعیت خطای ۴۰۴ HTTP معمولا با نام کد ۴۰۴، خطای ۴۰۴ یا HTTP 404 شناخته می شوند.

ما اطلاعاتی را در رابطه با پیام های این خطا جمع آوری کرده ایم و به شما نشان می دهیم که چطور باید صفحه خطای ۴۰۴ خودتان را ایجاد کنید. با مطالعه دقیق این مطلب، مطمئن باشید که مشکلات سئو سایت شما که مرتبط با این زمینه است به سرعت رفع خواهند شد.

خطای ۴۰۴ چیست و چطور ایجاد می شود؟

قبل از بیان هر نکته ای باید درک کنید که خطای ۴۰۴ چیست و دقیقا چه ماهیتی دارد. عامل اصلی شکل گیری پیام خطای ۴۰۴، زمانی است که محتوای وبسایت حذف شده و یا به URL دیگری منتقل شده است. همچنین دلایل دیگری نیز وجود دارد که باعث شکل گیری خطای ۴۰۴ می شود. این موارد شامل گزینه های زیر است:

 • URL و یا محتوای آن (مانند فایل ها یا تصاویر) پاک شده و یا منتقل شده اند (بدون این که لینک های داخلی بر اساس انتقالات، تنظیم شده باشند).
 • URL به صورت اشتباه نوشتاری (در طول فرآیند تولید و یا طراحی مجدد)، اشتباه لینک و یا اشتباه تایپی در مرورگر نوشته شده باشد.
 • سرور مسئول وبسایت فعال نباشد و یا اتصالات با مشکل رو به رو باشد.
 • نام دامنه درخواست شده، قابل تبدیل به IP توسط سیستم نام دامنه (DNS) نباشد.
 • نام دامنه وارد شده وجود نداشته باشد.

لینک های مرده معمولا مدت زمان طولانی در همان شرایط باقی می مانند زیرا مسئولان سایت معمولا متوجه نمی شوند که محتوای لینک ها پاک شده و یا منتقل شده اند. بسیاری از وبسایت ها هنوزهم در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP ها) نمایش داده می شوند حتی با وجود این که به صورت آنلاین در دسترس نیستند ( و یا حداقل در آن URL خاص قرار ندارند). دیگر وبسایت های لینک شده مانند وبلاگ ها، پرتال های خبری، و غیره معمولا متوجه نمی شوند که یک سایت حذف شده است و یا به URL جدیدی منتقل شده است. بسیاری از مسئولین وبسایت ها بر روی لینک های خارجی خودشان به صورت منظم کلیک نمی کنند در نتیجه ممکن است یک لینک سالم، به یک لینک خراب تبدیل شود و آنها متوجه این موضوع نشوند.

خطای 404,خطای 404 چیست,صفحات 404

نحوه رفع مشکل صفحات ۴۰۴

طبیعتا اینکه یک نفر با صفحات ۴۰۴ روبرو شود یک مسئله خوبی نیست. در نهایت، بازدید کنندگان وبسایت محتوایی که به دنبال آن بوده اند را پیدا نمی کنند. اما ظاهر صفحات ۴۰۴ نباید الزاما به این معنی باشد که به صورت کلی اطلاعات مورد نیاز کاربران در دسترس نیست. در بسیاری از موارد، راه حل برای خطای اصلی به سادگی یافت می شود و می توان بازدید کنندگان را سریع به صفحه وبسایتی منتقل کرد که به دنبال آن هستند. در نتیجه شما دقیقا چطور میتوانید مشکل صفحات ۴۰۴ را رفع کنید؟ توصیه ما این است که راه حل های احتمالی زیر را بررسی کنید (به همین ترتیبی که در قسمت زیر ارائه شده است):

 • بارگذاری مجدد صفحه: ممکن است خطای ۴۰۴ به دلیل ساده ای رخ داده باشد مثلا در اثر بارگذاری نامناسب صفحه. می توان با کلیک کردن بر روی دکمه «Refresh» در مرورگر و یا کلید F5 به سادگی این مشکل  را رفع کرد.
 • بررسی کردن URL: فارغ از این که شما آدرس URL را به درستی وارد کرده اید و یا از یک لینک استفاده کرده باشید، ممکن است باز هم اشتباهی رخ داده باشد. به همین دلیل، شما باید مسیر خاص وبسایت را بررسی کنید. ممکن است اشتباه از طرف شما یا از طرف کسی باشد که لینک را به شما ارائه کرده است. جدا از اشتباهات املایی، ممکن است مثلا یک خط مورب جا افتاده باشد . اما در نظر داشته باشید که شما فقط در URL های ساده می توانید به صورت دقیق این موضوع را بررسی کنید زیرا بعضی از URL ها شامل کلمات ناخوانا و طولانی، اعداد، حروف و یا نماد های مختلف می باشند که بررسی آن ها دشوار است.
 • بررسی مجدد در سطح مسیرها: مثلا در صورتی که یک URL با ساختار com/Directory1/Directory2/Directory3 را داشته باشید که خطای ۴۰۴ را ایجاد کند، شما می توانید همیشه سطح آدرس قبلی را بررسی کنید (یعنی مثلا در مثال بالا به مسیر شماره ۲ بروید) تا بتوانید بررسی کنید که آیا لینک صفحه مد نظر شما در این صفحه قرار داده شده است یا خیر. تمام کاری که باید انجام دهید، این است که آخرین آدرس در URL را پاک کنید. لینک موجود برای این صفحه باید در صفحه قبلی نیز قرار گرفته باشد. در صورتی که لینکی را در این صفحه مشاهده نکردید، می توانید به صفحه های قبلی بروید و به دنبال لینک سالم بگردید. در صورتی که این روش نیز پاسخ صحیحی به شما نداد و در نهایت شما به صفحه اصلی سایت رسیدید و نتوانستید لینک مد نظر خودتان را پیدا کنید، در این صورت باید نکته بعدی را بررسی کنید.
 • استفاده از عملکرد جستجوی وبسایت: بسیاری از وبسایت ها به عنوان بخشی از صفحه اصلی خودشان عملکرد جستجو را ارائه می کنند. با وارد کردن یک یا چند کلمه کلیدی، این عملکرد می تواند به شما صفحه دقیق مد نظرتان را ارائه کند.
 • استفاده از یک موتور جستجو: شما همچنین میتوانید از یک موتور جستجو برای پیدا کردن یک وبسایت استفاده کنید. مادامی که سایت مد نظر وجود داشته باشد، شما باید بتوانید با وارد کردن دامنه وبسایت و یا یک کلمه کلیدی از موضوع، آن را پیدا کنید.
 • پاک کردن کش و کوکی های مرورگر: در صورتی که شما از یک دستگاه دیگر به وبسایت دسترسی دارید، و خطای ۴۰۴ بر روی یک کامپیوتر خاص ظاهر می شود، ممکن است مشکل از مرورگر شما باشد. از این رو، شما باید کش و کوکی های مرورگر خودتان را پاک کنید و ممکن است در نهایت بتوانید به صفحه مد نظر خودتان دسترسی داشته باشید.
 • تماس با وبسایت: در صورتی که هیچ کدام از نکته های بالا به صورت موفقیت آمیز اجرا نشد در این صورت تنها گزینه ای که پیش روی شما قرار دارد، تماس گرفتن با فرد مسئول وبسایت می باشد. اطلاعات تماس معمولا در صفحه اصلی وبسایت یا در صفحه «تماس با ما» قرار گرفته است. مسئولین وبسایت باید بتوانند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار بدهند که آیا صفحه مد نظر شما وجود دارد یا خیر. ممکن است مشکل شما این باشد که صفحه مدنظر پاک شده باشد و یا به یک URL خاص منتقل شده باشد و در این حالت شما با اعلام مشکل لطف بسیار بزرگی را به مسئول سایت می کنید. آن ها می توانند با معرفی کردن یک ریدایرکت دامنه، صفحات ۴۰۴ را رفع کنند. این ریدایرکت باعث می شود که کاربر به صورت خودکار از صفحه قدیمی به صفحه فعلی منتقل شود. در این صورت است که کد ریدایرکت ۴۰۴ می تواند مشکل وب سایت شما را حل کند.

صفحه 404,کد ریدایرکت 404

صفحات ۴۰۴ می توانند به رتبه بندی و شهرت یک وبسایت آسیب بزنند

موتور های جستجو، مانند گوگل و بینگ در صورتی که ببینند یک سایت دارای خطای ۴۰۴ می باشد، آن را به عنوان یک ویژگی منفی در نظر می گیرند. زمانی که خزنده های وبسایت مشخص کنند که درخواست های زیادی با خطای ۴۰۴ مواجه باشند، خزنده این گونه فرض می کند که نگهداری از سایت به خوبی انجام  نمی شود. لینک های مرده بر روی رتبه بندی سایت تاثیر داشته و گوگل جایگاه آن ها را در SERP ها کاهش میدهد و یا حتی اگر خطای ۴۰۴ زیادی در صفحه ها وجود داشته باشد، دیگر آن ها را ایندکس نمی کند. این موضوع ممکن است باعث کاهش محسوس در تعداد بازدید کننده های وبسایت شود.

بازدید کننده ها در صورتی که ببینند یک وبسایت پر از لینک های خراب و یا صفحه های فرود معیوب می باشد (صفحه ای که کاربر از موتور جستجو به آن دسترسی دارد)، آن را ترک می کنند. در صورتی که سایت به صورت منظم با این مشکل رو به رو شده باشد، بسیاری از کاربران معمولا در جستجوی خودشان به مشکل می خورند زیرا مطمئن نیستند که آیا محتوای مد نظر آن ها در دسترس است یا خیر.

شناسایی کردن خطای ۴۰۴ بر روی وبسایت خودتان

مسئولین وبسایت باید از شکل گیری صفحه های ۴۰۴ جلوگیری کنند. این موضوع برای خطای صفحه های ۴۰۴ داخل در وبسایت خودشان و صفحه های ۴۰۴ خارجی در سایت های دیگر نیز صدق می کند. ابزار رایگان مختلفی وجود دارد که به شما کمک می کند تا بتوانید لینک های خراب را راحت تر پیدا کنید. سه مورد از بهترین و شناخته شده ترین ابزار، شامل این موارد هستند:

 • سرچ کنسول گوگل ( که قبلا با نام Google Webmaster Tools شناخته می شد): در صورتی که شما از قبل یک حساب گوگل دارید و وبسایت خودتان را آن جا ثبت کرده اید، باید از سرچ کنسول گوگل استفاده کنید. هر خطای ۴۰۴ یافت شده توسط خزنده های گوگل در ابزار وبسایت نمایش داده می شود و در صورت رفع مشکل، می توان در این ابزار ثبت کرد. ویژگی های دیگر این ابزار نیز باعث می شود شما بتوانید خطاهای موجود در فایل txt  را یافته و از آمار مرتبط با خزنده ها استفاده کنید تا متوجه شوید که خزنده های گوگل سایت شما را چطور بررسی می کنند.
 • بررسی لینک های مرده: یکی از ساده ترین و سریع ترین ابزار برای یافتن لینک های داخلی و خارجی خراب مانند لینک های خطای ۴۰۴، ابزار Dead Link Checker می باشد. با استفاده از این نرم افزار وبسایت شما باید URL سایت خودتان را وارد کرده و سپس این ابزار URL مد نظر شما را بررسی می کند. در این قسمت شما میتوانید یک صفحه وبسایت یا کل سایت را بررسی کنید. این نرم افزار کل خطاهای صفحه را با کدهای وضعیت و URL های مربوطه بررسی می کند.
 • ارزیابی لینک W3C: این ابزار آنلاین از World Wide Web Consortium (W3C)، به صورت خاص و دقیق برای تست هر صفحه وبسایت ارائه شده است، در نتیجه نسبت به دیگر وبسایت ها ممکن است ارزیابی لینک ها بیشتر طول بکشد. ابزار W3C Link Checker درست مانند ابزار Dead Link Checker کار می کند: شما URL را وارد کرده و اجازه میدهید که این ابزار بقیه کار را انجام دهد. ممکن است این ابزار جزییات بیشتر را هم به شما ارائه کند.

ایجاد کردن صفحه ۴۰۴

بعضی از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مانند WordPress، Joomla و Drupal به صورت خودکار، وقتی که URL یک صفحه در دسترس نباشد، یک خطای ۴۰۴ ایجاد می کنند. صفحه خطای ۴۰۴ یک پیام استاندارد ساده را نمایش میدهد اما بیشتر آن ها را می توان با افزونه های CMS، شخصی سازی کرد.

در صورتی که CMS شما به صورتی است که نمی توانید صفحه خطای ۴۰۴ خودتان را ایجاد کنید، و یا در صورتی که وبسایت تنها بر اساس HTML یا PHP یا غیره است، احتمالا کار شما کمی دشوار تر است. شما میتوانید صفحه خطای ۴۰۴ را به صورت زیر ایجاد کنید:

 • یک صفحه ۴۰۴ را در مسیر اصلی (html‘ یا ‘۴۰۴.php) ایجاد کنید (اگر از قبل این صفحه را نساخته اید).
 • فایل htaccess. را در مسیر اصلی باز کنید (و اگر نیاز بود یکی بسازید)، این عبارت ErrorDocument 404 /404.html  را نوشته و تغییرات را ذخیره کنید. صفحه خطا با این کد ایجاد می شود.
 • برای بررسی عملکرد این صفحه، سعی کنید به یک صفحه خارج از دسترس در سایت خودتان بروید و باید پیام ۴۰۴ در مرورگر شما نمایش داده شود.

خطای 404,خطای 404 چیست,صفحات 404

چرا باید صفحه خطای ۴۰۴ خودتان را شخصی سازی کنید؟

داشتن یک صفحه خطای ۴۰۴ استاندارد بهتر از نداشتن آن است، اما یک صفحه سفارشی سازی شده به چند دلیل بهتر است. در یک طرف، باید مطمئن شوید که بازدید کننده های شما یک کد وضعیت HTTP مناسب را دریافت می کنند: مثلا، در صورتی که صفحه درخواست شده در سایت وجود نداشته باشد، این شرایط باید با یک پیام ‘۴۱۰ Gone‘ بیان شود. بازدید کننده در این صورت متوجه می شود که این صفحه به صورت کامل پاک شده است.

در طرف دیگر، شما میتوانید یک صفحه خطای اختصاصی را ارائه کنید که لینک های محتوای مربوطه در آن قرار داشته باشد ( مثلا لینکی به صفحه اصلی یا صفحه های دیگر که محتوای آن ها مرتبط با محتوایی است که کاربر درخواست داده است). شما میتوانید حتی یک عملکرد جستجو را به وبسایت خودتان اضافه کنید. با استفاده از این روش ها و ارائه کردن انگیزه های مختلف، میتوانید از ترک کاربر بعد از مشاهده خطای ۴۰۴، جلوگیری کنید.

با استفاده از پیام های ۴۰۴ خلاقانه  حتی ممکن است کاربر از این مشکل چشم پوشی کند. به صورت طبیعی، وقتی که کاربر محتوای مد نظر خودش را پیدا نمی کند ناراحت می شود، اما اگر یک صفحه جالب و جذاب ۴۰۴ ایجاد کنید، ممکن است این مشکل جبران شود. در صورتی که این کار به درستی انجام شود، صفحه خطا پتانسیل های خوبی خواهد داشت.

مطمئن شوید که طراحی برای پیام خطا مطابق با سبک وبسایت شما باشد و شما مبنای یک صفحه خطای ۴۰۴ مناسب را ایجاد کرده باشید. در صورتی که کاربران به یک روش جذاب و جالب متوجه شوند که محتوای مد نظرشان دیگر در وبسایت نیست، احتمالا میتوانید ناراحتی آن ها را رفع کرده و نگذارید که سایت شما را ترک کنند.

مطالب زیر را حتما بخوانید

منبع مقاله ارائه شده

Share:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

  شمارنده

  • 223
  • 481
  • 9,321
  • 338,380
  • 3
  • 7,683
  • 1,060
  • ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
  Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
  WeCreativez WhatsApp Support
  تیم پشتیبانی مشتری ما برای پاسخگویی به سوالات شما در اینجا قرار دارند. از ما چیزی بپرسید!
  👋 سلام ، چگونه می توانم کمک کنم ؟