[ad_1]

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد در تشخیص تفاوت میان تعریف تبلیغات و مفهوم بازاریابی دچار مشکل هستید، به شما پیشنهاد می کنم اول مقاله بازاریابی چیست و انواع آن را مطالعه کنید و سپس به خواندن مقاله” تعریف تبلیغات چیست” بپردازید.  مطمئنا پس از مطالعه این دو مقاله دیگر برای همیشه مرز بین تبلیغات و بازاریابی برای شما مشخص خواهد شد.

تبلیغات یا  Advertising شکل غیرشخصی ترفیع است که از طریق رسانه های منتخب به مجرای فروش فرستاده می شود و تحت هر شرایطی لازم است که برند یا صاحب کسب و کار برای نمایش تبلیغات در زمان و مکان مناسب (رسانه و کانال های منتخب) پول پرداخت کند.

تبلیغات از مدت­ ها قبل به عنوان روشی برای ترفیع در مجامع عمومی مورد استفاده قرار می گرفته است و از طریق آن می توان یک پیام را به تعداد زیادی از مخاطبان برند رساند، اما به مرور زمان و افزایش رقابت این رویکرد ترفیع جمعی باعث بروز مشکلاتی شد. از آنجایی که افراد زیادی در معرض پیام تبلیغاتی قرار می گرفتند که حتی در گروه مخاطبان هدف هم قرار نداشتند، دیگر تبلیغات به اندازه قبل کارآمد و موثر نبود، که نتیجه آن کاهش استفاده ی کارآمد از بودجه تبلیغاتی بود.

امروزه با افزایش رقابت بین کسب و کارها، تبلیغات با رویکرد ترفیع جمعی با توجه به هزینه های زیادی که به برند تحمیل می کند، همانند گذشته اثربخشی چندانی ندارد. تبلیغات براساس میزان نفوذپذیری در بازار هدف، به سه دسته تقسیم می شوند.

تفاوت اصلی بازاریابی و تبلیغات چیست ؟

دسته بندی تبلیغات براساس میزان نفوذپذیری

 • ATL = Above The Line  همانند تبلیغات تلویزیون، رادیو، روزنامه و…
 • BTL = Below The Line  همانند تبلیغات فروشگاه ها، اسپانسرینگ، بیلبورد و ….
 • TTL = Through The Line  درواقع همان تبلیغات یکپارچه و 360 درجه می باشد. یعنی استفاده همزمان از BTL و ATL .این شکل از تبلیغات (TTL) بیشتر به منظور برندسازی مورد استفاده قرار می گیرد و برای بخش مشخصی از بازار هدف تعریف می شود. TTL در مقایسه با BTL و ATL بسیار هدفمندتر طراحی و اجرا میشود و ROI بهتری دارد.

تبلیغات در گذشته به عنوان شکل یک طرفه ارتباطات بازاریابی در نظر گرفته می شد، زیرا در آن زمان دریافت کننده پیام در موقعیتی نبود، که فوراً نسبت به پیام واکنش نشان دهد. این مورد نیز با ظهور و پیشرفت فن آوری اطلاعات در حال تغییر است.

برای مثال، امروزه تکنولوژی تا حدی پیشرفت کرده که مخاطبان را قادر می سازد با زدن یک دکمه اطلاعات بیشتری در مورد محصول یا برنامه مورد علاقه­ شان به دست آورند.

در حقیقت، امروزه تبلیغات از حالت ارتباط یک طرفه خارج شده و به مدلی تبدیل شده که تعاملات برند و مخاطب در آن به شدت بالا است. تعاملات برندها و مخاطبین شان بر روی شبکه های اجتماعی مثالی واضح بر این ادعاست، شما به سادگی می توانید صفحه برند مورد نظر خود را دنبال و به آن پیام دهید.

ویژگی دیگری که در طول فرایند تکامل تبلیغات، به شدت در حال تغییر است، این است که می توان بلافاصله برای کالاهایی که تبلیغ می شوند، تقاضا ایجاد کرد. در واقع، مشتری می تواند به محض مشاهده تبلیغ یک محصول، آن محصول را خریداری کند.

در تبلیغات هرچه رسانه ها بیشتر به مخاطبان اجازه تعامل با پیامی که برای آنان فرستاده میشود را بدهند، توانایی تبلیغات برای تحریک تقاضا، افزایش خواهد یافت. فروشگاه های آنلاین و تبلیغات اینترنتی مثالی شفاف در این خصوص هستند.

اهداف اصلی تبلیغات (Advertising)

 • افزایش آگاهی از برند به منظور توسعه جایگاه برند در بازار هدف و فروش بیشتر
 • ترغیب بازار هدف به انجام اهداف مورد نظر از تبلیغات برند است. (در واقع هدف از تبلیغات، تشویق بازار هدف به امتحان محصول و یا خرید آن است. برند با انجام تبلیغات، بازار هدف را ترغیب به انجام عملی می نماید که هدف اصلی برند از تبلیغات بوده است.)
 • توسعه و تثبیت جایگاه برند در اذهان بازار هدف، جذب مخاطب بیشتر و جلوگیری از افزایش نرخ پرش مشتریان فعلی.

سه مورد فوق از اصلی ترین اهداف تبلیغات هستند و سایر اهداف تبلیغاتی از این سه مورد نشات می گیرند.

تبلیغات آنلاین (Online Advertising) چیست؟

اهمیت تبلیغات چیست؟

در دنیای امروز تبلیغات هم برای مشتریان و بازار هدف سودمند است و هم موجب بهبود کسب و کار برندها میشود.

تبلیغات با ارائه آگاهی و اطلاعات در مورد محصول و خدمت، به مشتری در تصمیم گیری و انتخاب کمک می کند. تبلیغات هوشمندانه حتی میتواند به بیان تفاوت ها و تمایزات محصولات و خدمات برندها بپردازد. بر این اساس مشتریان بازار هدف باتوجه به نیازشان و بودجه ای که دارند راحت تر میتوانند محصول و یا خدمت مورد نظرشان را انتخاب نمایند.

برندهای پیشرو در دنیای امروز می دانند که هرآنچه که در تبلیغاتشان در مورد محصولات بیان می کنند، باید واقعی باشد، در غیر این صورت این تبلیغات به نوعی به “ضدارزش برای برند” تبدیل خواهند شد.

براین اساس کسب و کارها برای پیشی گرفتن از رقبا در بازار، ابتدا باید محصول یا خدمت بهتر و با کیفیت تر را تولید و از طریق تبلیغات به معرفی آن بپردازند، و اینگونه به بهبود و توسعه جایگاه خود در بازار کمک کنند.

در دنیای امروز تبلیغات نقش مهمی را در رشد اقتصادی جوامع ایفا می کند. تبلیغات علاوه بر آنکه خود صنعتی پویا است، بر میزان فروش و رشد بنگاه های اقتصادی و به دنبال آن آگاهی و خرید بازار هدف از محصولات و خدمات تاثیر می گذارد.

ممکن است بعضی از کسب و کار­ها تبلیغات را در ابعاد کوچکتری انجام دهند و به جای آن بودجه ترفیع خود را بر روی سایر روش های پروموشن مانند فروش شخصی توسط تیم فروش، هزینه کنند.

برای برخی از برندهای کوچک نیز تبلیغات ممکن است شامل تبلیغات گاه به گاه یا فصلی و در مقیاس بسیار کوچک، مانند تبلیغ در قسمت های کوچکی از بخش آگهی های روزنامه ­های محلی باشد.

اما بیشتر کسب و کار­هایی که جدا از کوچک و بزرگی اندازه کسب وکار، بر تبلیغات، برای تحقق سه هدف اصلی ذکر شده در بالا تکیه می کنند، اکثرا نسبت به رقبایشان موفق تر بوده و از جایگاه بهتری در بازار هدف برخوردارند. اینگونه شرکت ها برنامه های بازاریابی مدونی دارند که تبلیغات بخشی از آن است.

تعریف تبلیغات

مدیریت کمپین تبلیغاتی و دستورالعمل های اجرایی آن

انواع تبلیغات (Advertising)

تبلیغات را می توان بر اساس کانال ارتباطی (بستر ارائه تبلیغات) و یا پیامی که منتقل می کند، دسته بندی کرد:

انواع تبلیغات براساس کانال های ارتباطی (بستر تعامل با مخاطب، Medium)

 • تبلیغات چاپی: Print Advertising
 • تبلیغات رسانه ای: Broadcast Advertising
 • تبلیغات محیطی: Outdoor Advertising
 • تبلیغات دیجیتالی: Digital Advertising
 • تبلیغات ادغامی /همکار Product /Brand Integration : (معرفی و استفاده از برند یا محصولی در حین نمایش یا ارائه برندی دیگر، مثل ( Product placement
 • تبلیغات تلفنی: Phone Advertising

10 نکته برای موفقیت تبلیغات نامحسوس (Product Placement) به عنوان ابزار بازاریابی موثر

برخی ازانواع تبلیغات بر اساس پیام انتقالی

همانطور که در اهداف تبلیغات نیز گفته شد، تبلیغات صرفا به منظور افزایش فروش برای برند در نظر گرفته نمیشوند.

تعریف تبلیغات را می توان به صورت زیر نیز بیان کرد:

برقراری هرگونه ارتباط با گروه و یا عده ای در جامعه (که برای این ارتباط هزینه پرداخت شده باشد) به منظور ترفیع محصول و یا خدمات، به گونه ای که بانی این ارتباط (انجام دهنده تبلیغات/صاحب برند) به طورمستقیم و یا غیر مستقیم در حین انجام تبلیغ مشخص باشد.

امروزه تبلیغات به عنوان وسیله ای با هدف افزایش آگاهی اجتماعی نیز کاربرد دارد. موضوعاتی از قبیل حفظ محیط زیست، کودکان کار، و مضرات مصرف دخانیات در قالب مسئولیت های اجتماعی از طریق برندهای پیشرو در جوامع خصوصا توسعه یافته مورد توجه است، که به نوعی تبلیغات غیر مستقیم برای برند محسوب می شود.

گاهی نیز برندها برای تاثیرگذاری مثبت در ذهن بازار هدف، تبلیغاتی را به مسئولیت های اجتماعی برند اختصاص می دهند. در مواقعی دیگر نیز تبلیغات جنبه ی توجیهی داشته و به دنبال اطلاع رسانی در مورد ترکیب دو برند و تشکیل برند جدید است.

15 روش برای تعیین بودجه تبلیغات با رویکرد بودجه ریزی بالا به پایین

گاهی برندها در تبلیغاتشان از بسترهای خدمات دولتی و نیمه دولتی به منظور افزایش آگاهی و آموزش عمومی استفاده میکنند. همچنین در مواردی که از جانب برند یا رقبایش تاثیرات منفی در نگرش بازار هدف به وجود آمده باشد، پیام تبلیغات در راستای رفع این ضد ارزش و جایگاه یابی مجدد برند در میان مصرف کنندگان در نظر گرفته میشود.

تعریف تبلیغات

چگونه می توان یک تبلیغات خوب ساخت؟

یک تبلیغات خوب مشتریان را درگیر می کند. چه تبلیغات آنلاین باشد و مشتری را وادار به کلیک کند و چه آفلاین و کاری کند که مشتری وارد مغازه شما شود، در هر دو صورت مطمئنا در تبلیغات از روش متفاوتی استفاده شده تا مصرف کنندگان را وادار به ایستادن و توجه نماید.

روش های مختلفی برای ساخت یک تبلیغات خوب وجود دارد که البته لزومی هم ندارد تبلیغات شما حتما همه آین ویژگی ها را داشته باشد. این روش ها را بخوانید و در نهایت 1 الی 3 متد را برای تبلیغات خود انتخاب و از آن برای جذب مخاطبان استفاده کنید.

 1. از کلمات کلیدی استفاده کنید تا در جستجوها دیده شوید.

به خاطر داشته باشید که استفاده از کلمات کلیدی که مخاطبان در موتورهای جستجو مثل گوگل سرچ می کنند در تبلیغات آنلاین به دیده شدن هر چه بیشتر تبلیغات شما توسط بازار هدف کمک خواهد کرد.

مهم ترین کلمه در تبلیغات چیست؟

 1. راه حلی برای یکی از مشکلات مخاطبتان ارائه کنید.

خدمات یا محصولات شما راهکاری را به مخاطبان ارائه می کنند و شما بیشتر از هر کس دیگری با این راه حل آشنا هستید. کالا یا خدمت شما چگونه به مشتریان در حل مشکلاتشان کمک می کند؟ اشتباه نکنید این یک روش قدیمی و از مد افتاده نیست و تنها یک اصل مهم است! مشتریانتان باید بدانند که چرا باید از شما خرید کنند.

 1. از مخاطب سوالات مهم بپرسید.

با پرسیدن سوال مخاطبانتان را درگیر کنید. شما باید بتوانید نقاط درد (Pain Point) مشتریان را بشناسید و با پرسش سوالاتی در این راستا، آنها را به سمت خود جذب کنید. مثلا بپرسید ” آیا به دنبال روش مطمئن تری برای خرید آنلاین هستید؟ “

 1. از توصیه ها و رضایت مشتریان و کاربران استفاده کنید.

آیا می دانید کامنت های افراد در وب سایت هایی مثل دیجی کالا یا اسنپ فود و یا نقد برخی محصولات در وب سایت هایی مثل نی نی سایت چقدر در تصمیم به خرید افراد مهم است؟ نظرات مشتریان قبلی خود به ابزاری برای تصمیم گیری های آگاهانه تر مشتریان بالقوه، در دنیای امروز تبدیل شده است.

 1. به کمک متن تبلیغاتی خود، احساس ضرورت را در مخاطب برانگیزید.

در تبلیغات خود از لحنی استفاده کنید که مخاطب احساس کند که به محصول یا خدمت شما در زندگی نیاز دارد. افعالی مثل “بیاموزید” یا “یاد بگیرید” از جمله افعالی هستند که این احساس را ایجاد می کنند. به عنوان مثال: ” کمی بیشتر در مورد دیجیتال مارکتینگ و عملکرد وب سایت خود بیاموزید.”

 1. از آمار، ارقام و نمودار استفاده کنید.

اعداد آگاهی بخش هستند. استفاده از نمودارها با به تصویر کشیدن آمار و اعداد، به داده ها جان می بخشد. در یک کلام هیچ چیز مثل اعداد اعتماد مخاطبان را جلب نخواهد کرد.

یادمان باشد در دنیای رقابتی امروز، تبلیغات اگر هوشمندانه و هدفمند تهیه و اجرا نشود، نه تنها برای برندها اثربخشی ندارد، بلکه موجب هدررفتن بودجه بازاریابی برند، اغفال بازارهدف، و از دست دادن مشتریان بالفعل برند خواهد شد.

بنابراین قبل از انجام هرگونه تبلیغات، تحلیل بازار و رقبا در کنار شناخت مخاطبین برند و عناصر اصلی استراتژی بازاریابی موفق برند را در دستور کار خود قراردهید. حال که می دانید “تعریف تبلیغات چیست” شاید به دنبال یک آژانس بازریابی معتبر برای تهیه کمپین تبلیغاتی خود باشید، در این صورت پیشنهاد می کنیم از مشاوره آنلاین بیلاودمارکتینگ استفاده کنید.

[ad_2]

مهرداد محمدیمشاهده نوشته ها

Avatar for مهرداد محمدی

محمدی هستم مدیریت دکو وب متخصص در برنامه ریزی برای طراحی سایت و سئو وب سایت 17 سال زندگی فریلنسری تجربه ای عالی برای من ایجاد کرده که تو بیش از چندین الگو فعالیت کنم . همیشه به یاد داشته باشید که در دنیای خود زندگی خواهد کرد ولی در دنیای ما تجارت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *