free page hit counter
در حال بارگذاری وب سات شکیبا باشید

آشنایی با فرمت فایل های چند رسانه ای در HTML5 و پشتیبانی مرورگر ها


آموزش چگونگی قرار دادن رسانه در صفحات HTML ؟! منظور از رسانه در HTML چیست؟ به طور کلی محتوای چند رسانه ای در وب به صدا، موسیقی، ویدیو، فیلم و انیمیشن اطلاق می شود. این مقاله از فصل رسانه ها در HTML را دنبال کنید.

سرفصل‌های پست

چند رسانه چیست؟

معمولا محتوای چند رسانه ای در فرمت های مختلفی وجود دارد. تقریبا می تواند هر چیزی که می‌بینید یا می‌شنوید باشد. تصاویر، موسیقی، صدا، فیلم، ویدیو، انیمیشن از جمله محتوای چند رسانه ای است.

صفحات وب اغلب حاوی عناصر چند رسانه ای با فرمت و انواع مختلف هستند. در این مقاله از سری آموزشی HTML می‌خواهیم در رابطه با فرمت ها و همچنین پشتیبانی مرورگر ها از رسانه‌ها و پلاگین‌های موجود در HTML صحبت کنیم.

پشتیبانی مرورگر ها

اولین مرورگر متن را پشتیبانی می کرد و فقط به یک فونت و رنگ محدود بود. مرورگر هایی که پس از آن آمدند تصاویر،رنگ ها و فونت های متنوعی را پشتیبانی می کردند.

صوت، ویدیو و انیمیشن به صورت جداگانه در مرورگر های بزرگ مورد پشتیبانی قرار گرفتند. فرمت هایی که نیاز به برنامه های کمکی بیشتر برای فعال شدن دارند توسط پلاگین ها مورد پشتیبانی قرار گرفتند.

خوشبختانه در نسخه html5 استفاده از محتوای چند رسانه ای آینده ای آسان تر را به شما قول می‌دهد. مقاله آموزش HTML5 میزفا را حتما بخوانید.

فرمت های چند رسانه ای

عناصر چند رسانه مانند صوت و ویدیو در فایل ها ذخیره می شوند. ساده ترین راه شناسایی فایل های چند رسانه ای نگاه کردن به پسوند فایل است. فایل های چند رسانه ای فرمت و پسوند متفاوتی دارند مانند: swf, wav, mp3, mp4, mpg, wmv  و avi از فرمت های موجود در HTML هستند.

فرمت های ویدیویی رایج

از بین فرمت های فیلم در HTML، رسانه های با فرمت mp4 توسط یوتیوب توصیه شده همچنین توسط فلش پلیر های موجود و html5 پشتیبانی می شود.

فرمت پسوند توضیحات
Mpeg .mpg
.mpeg
این فرمت توسط گروه mpeg توسعه داده شده است. mpeg اولین فرمت رایج در وب است. فرمت mpeg توسط همه مرورگر ها پشتیبانی می شود اما در html5 پشتیبانی نمی شود.
avi .avi این فرمت توسط مایکروسافت ایجاد شده است. فرمت avi به صورت گسترده در دوربین های فیلم برداری و تلویزیون استفاده می شود. این فرمت به خوبی روی سیستم عامل ویندوز اجرا می شود اما بر روی مرورگر ها پشتیبانی نمی شوند.
wmv .wmv این فرمت نیز مانند فرمت avi است.
quicktime .mov رسانه های این فرمت توسط اپل توسعه داده شده است. این فرمت نیز در دوربین های فیلم برداری و تلویزیون ها مورد استفاده است. فرمت mov برروی کامپیوتر های اپل به خوبی اجرا می شود اما در مرورگر ها پشتیبانی نمی شود.
realvideo .rm
.ram
این فرمت توسط real media برای استریم ویدیو با پهنای باند پایین ایجاد شده است. این فرمت همچنان برای ویدیو آنلاین در اینترنت و تلویزیون استفاده می شود اما در مرورگر پشتیبانی نمی شود.
flash .swf
.flv
فلش توسط macromedia توسعه داده شده است. این فرمت اغلب به پلاگین برای اجرا برروی وب نیاز دارد.
ogg .ogg این فرمت توسط xiph.org توسعه داده شده است که توسط html5 پشتیبانی می شود.
webm .webm این فرمت توسط غول های وب mozilla، opera، adobe و گوگل ایجاد شده است. که توسط html5 پشتیبانی می شود.
Mpeg-4
mp4
.mp4 این فرمت توسط mpeg برپایه quicktime توسعه یافته است. اغلب توسط دوربین های فیلم برداری و تلویزیون های جدید استفاده می شود. این فرمت توسط همه مرورگر های وب پشتیبانی می شود. همچنین توسط یوتیوب توصیه شده است.

فرمت های فایل صوتی در HTML

رسانه های فرمت mp3 جدید فرمت برای فشرده سازی موسیقی ضبط شده است. اگر وبسایت شما درباره موسیقی های ضبط شده است، فرمت mp3 بهترین انتخاب است.

فرمت پسوند  
midi .mid
.midi
فرمت اصلی برای همه دستگاه های موسیقی الکترونیکی و کارت صدا کامپیوتری است. فایل های midi دارای صدا نیستند بلکه دارای نوت های دیجیتال هستند که می تواند توسط دستگاه های الکترونیکی اجرا شود. این فرمت توسط مرورگر ها پشتیبانی نمی شود.
realaudio .rm
.ram
این فرمت اجازه استریم صوت با پهنای باند کم را می دهد. اما امکان اجرا در مرورگر های وب را ندارد.
wma .wma فرمت wma توسط مایکروسافت توسعه داده شده است. این فرمت در ویندوز به خوبی اجرا می شود اما در مرورگر پشتیبانی نمی شود.
aac .aac این فرمت توسط اپل به صورت فرمت پیش فرض برای itunes تعریف شده است. فرمت aac برروی کامپیوتر های اپل اجرا می شوند اما در مرورگر ها پشتیبانی نمی شوند.
wav .wav این فرمت توسط IBM و مایکروسافت توسعه یافته است. فرمت wav بر روی سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس قابل اجرا است. همچنین توسط html5 پشتیبانی می شود.
ogg .ogg این فرمت توسط xiph.org توسعه یافته است که در html5 پشتیبانی می شود.
Mp3 .mp3 رسانه های mp3 در واقع بخش صدای فایل های mpeg هستند. Mp3 رایج ترین فرمت برای music player است.  این فرمت ترکیبی از فشرده سازی خوب و کیفیت بالا است. فرمت mp3 توسط همه مرورگر ها پشتیبانی می شود.
Mp4 .mp4 رسانه ها با فرمت Mp4 یک فرمت ویدیویی است اما می تواند برای صوت هم مورد استفاده قرار گیرد. Mp4 فرمت ویدیویی بعدی مورد پشتیبانی در اینترنت است. که این مسئله باعث پشتیبانی خودکار از نسخه صوتی این فرمت می شود.

فقط فرمت های صورتی mp3, wav و ogg در حال حاضر در نسخه استاندارد html5 پشتیبانی می شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله با فرمت و پشتیبانی رسانه ها در HTML آشنا شدیم. در ادامه با تگ‌ها ویا عناصر مورد استفاده برای نمایش رسانه‌های مختلف آشنا می‌شویم.

در این مقاله رسانه های صوتی و ویدئویی مورد بررسی قرار گرفتند، اگر به دنبال اطلاعات در رابطه با آموزش تصاویر در HTML هستید، می‌توانید آموزش تگ img و آموزش تگ picture را بخوانید.

این مقاله نیز به پایان رسید. امیدوارم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید. اگر سوال ، پیشنهاد یا انتقادی داشتید، حتما آن را با من در میان بگذارید و منم در اولین فرصت به آن‌ها پاسخ خواهم داد.

تا مقاله بعدی…منبع مقاله ارائه شده

Share:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شمارنده

  • 86
  • 256
  • 10,165
  • 376,084
  • 4
  • 15,997
  • 1,901
  • ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.