free page hit counter
در حال بارگذاری وب سات شکیبا باشید

جلسه ۳ – تفاوت بین سرچ کنسول جدید با قدیم

جلسه ۳ - تفاوت بین سرچ کنسول جدید با قدیم 1


اسفند ۹۷ بود که من یک محتوای جدید برای سایتم نوشته بودم و مثل همیشه بعد از انتشار محتوا، برای Fetch کردن محتوا ( معرفی آدرس محتوا و درخواست برای ایندکس توسط گوگل) سراغ سرچ کنسول عزیزمون رفتم. که بعد از انتخاب گزینه مهاجرت به سرچ کنسول جدید، متوجه تفاوت بین سرچ کنسول جدید با قدیم شدم. انگار یک سری ویژگی ها و ابزارهای جدید در سرچ کنسول اومده بود و یک سری امکانات تغییر کرده بودن.

خیلی ذوق داشتم هر چه سریعتر محتوام رو Fetch کنم و در نتایج جستجوی گوگل ظاهر بشه چون فکر میکردم عالی نوشتم غافل از اینکه اونقدرها هم عالی نبود. یه چیزی بهتون بگم هر وقت فکر کردید محتواتون خیلی عالیه مطمئن باشید هنوز خیلی کار داره.

القصه من به سرچ کنسول جدید رفتم و دیدم که هر چه میگردم گزینه Fetch as Google رو پیدا نمیکنم.

سرگردان در مطالب اینترنت سرچ کردم و چون تازه مهاجرت انجام شده بود،  مطالب زیادی هم راجع به اون در وب فارسی نبود. خلاصه از منابع خود گوگل پیدا کردم و دیدم مثل همیشه گوگل جان شاهکار کرده و کار رو راحت تر کرده. البته اگر نمیدونید Fetch as Google چیه نگران نباشید، ابزار inspection URL کار فچ گوگل رو انجام میده.

حالا به هر حال قصد داریم درباره امکانات و ویژگی های نسخه تازه سرچ کنسول صحبت کنیم و همینطور در این مطلب میخواهیم به بررسی تفاوت بین سرچ کنسول جدید با قدیم بپردازیم.

سرفصل‌های پست

تغییرات عمومی در سرچ کنسول جدید

سرچ کنسول جدید پیشرفتهای زیر را نسبت به ورژن قدیمی داشته است.

 • در سرچ کنسل قدیم آمار ترافیک داده وبسایت شما برای حداکثر ۳ ماه پیش بود اما در سرچ کنسول جدید این مقدار به ۱۶ ماه رسید. تازه ما در دوره ۳۰ ساعته آموزش گوگل آنالیتیکس ترفندی خواهیم گفت که می‌توانید این ۱۶ ماه را بی نهایت کنید و بعد از ۱۶ ماه دیگر داده های شما پاک نشود 😉
 • در سرچ کنسول جدید قابلیت استفاده از موبایل رو هم داریم.
 • آپشن  Tracking Flow (ردیابی جریان) برای کمک به شما در مانیتورینگ و رفع اشکال و درخواست یک خزیدن دوباره توسط خزنده‌های گوگل برای صفحاتی که با خزنده گوگل به مشکل خوردند، اضافه شده است.
 • ابزار وگزارش های جدید و پیشرفته که در ادامه بررسی مینماییم.

مقایسه ابزارها و گزارش ها

البته در سمت چپ سرچ کنسول جدید گزینه سوئیچ به سرچ کنسول قدیم هم وجود داره اما گوگل توصیه میکنه که برای همه گزینه‌ها و گزارشات از سرچ کنسول جدید استفاده کنیم.

در جدول زیر اسم گزارشات و گزینه‌ها در هر دو ورژن و فرق بین سرچ کنسول قدیم با جدید رو میبینیم.

چند عبارت در جدول زیر وجود داره که شاید برای بعضی‌ از شما عزیزان، ناآشنا باشه یا کمتر آشنایی داشته باشید که براتون توضیح میدم.

خزنده گوگل یا Crawler : روبات‌های خزنده گوگل سایت شما را برای شناسایی محتواها مورد بررسی قرار میدهند.

ایندکس: بعد از بررسی محتوای شما توسط خزنده گوگل، URL محتوای شما در نتایج گوگل قرار میگیرد و به اصطلاح توسط گوگل ایندکس شده است.

کنونیکال یا Canonical : تگ کنونیکال یعنی اینکه این URL کپی از یک صفحه دیگر است.

پراپرتی یا Property  : همون سایت شماست.

 

گزارش سرچ کنسول قدیمی

جایگزین در سرچ کنسول جدید

مقایسه
گزارش Search analyticsگزارش Performanceدر این گزارش ها کلمات کلیدی و تعداد کلیک ها و تعداد دیده شدن های سایت ما در نتایج را نشان میدهد، درواقع هر آنچه که در نسخه قدیم بود وارد نسخه جدید هم شده ولی با ظاهر جدید و همینطور امکانات بیشتر. گزارش ۱۶ ماهه جدید از داده های آماری سایت و استفاده بسیار آسانتر از ویژگی های گزارش Performance نسبت به گزارش قدیمی Search analytics است.
گزارش Rich cardsگزارش Enhancementsاطلاعات جزئی برای اشکال زدایی را نشان میدهد و میتوانیم درخواست خزیدن دوباره برای برطرف کردن مشکلات نماییم. درواقع خطاهایی که مربوط به استراکچر دیتاها باشد را نشان می‌دهد. در نسخه جدید این مورد بهتر و دقیق تر شده.
گزارش Links to your site و گزارش Internal linksگزارش linksدر ورژن جدید اطلاعات هر دو لینکها هم لینک به سایت شما و هم لینک های داخلی را ترکیب کرده است و تعداد لینکهای مورد اعتماد را بهتر نشان میدهد.
وضعیت ایندکس index statusگزارش index coverage statusدر گزارشهای جدید سرچ کنسول، تمامی اطلاعات گزارشهای قدیم بعلاوه اطلاعات وضعیت خزنده های گوگل از گوگل ایندکس را فراهم می کنند.
گزارش Sitemaps reportنقشه سایت Sitemapsدر نسخه جدید هم همان اطلاعات مشابه قدیم را نشان می‌دهد و فرقی نداشته، اما گزارشات بهتر طراحی شده اند، گزارش قدیمی تست نقشه سایت بدون ارسال اون رو پشتیبانی میکرد، گزارش جدید بعد از ارسال تست میکنه
گزارش Accelerated Mobile Pagesوضعیت AMPدرگزارش جدید انواع خطاهای بیشتری گزارش داده میشود بعلاوه درخواست ایندکس دوباره برای صفحات مشکل دار هم میتوان انجام داد. به شکل کلی همانند گزارش قدیم سرچ کنسول هست ولی با داده ها و دقت بیشتر.
گزارش Manual actionsگزارش Manual actionsگزارش جدید تاریخچه اقدامات دستی شما را نشان میدهد که شامل درخواست‌های بررسی و نتایج میشود. مثلا بخش پنالتی سایت در گوگل و ….
ابزار Fetch as Googleابزار URL inspection tool

این ابزار اطلاعاتی درباره ورژن های ایندکس شده یک یوآرال (URL) و توانایی درخواست به خزنده گوگل را نشان میدهد، اطلاعات جدید شامل آدرس صفحات کنونیکال canonical و نوایندکس no index یا نوکراول  no crawl و اینکه آیا این آدرس در گوگل ایندکس شده است یا نه. و اگر صفحه ای ایندکس نشده باشد را می‌گوید و عملا کار فچ از گوگل قدیم را هم می‌تواند انجام دهد. اطلاعات بیشتر را در مقاله ابزار inspection URL بخوانید.

گزارش Mobile Usabilityگزارش Mobile Usabilityاطلاعات مشابه ورژن قبل اما با فرمتهای قابل استفاده بیشتر. همچنین یک آپشن برای درخواست ایندکس دوباره صفحاتی که در استفاده موبایلی مشکل داشتند ارائه میدهد.
گزارش Crawl Errorsگزارش index coverage status و ابزار URL inspection tool

خطاهای خزنده گوگل در گزارش کنسول جدید در سطح سایت و در سطح آدرسهای جزئی‌تر نشان داده میشوند. این گزارشها به اولویت بندی شدت مشکلات کمک میکنند و صفحات شبیه بهم را گروهبندی میکنند تا شما علل اساسی را پیدا کنید.

در گزارش سرچ کنسول قدیمی هر گونه خطای کم اهمیت، گذرا یا قدیمی مربوط به سه ماه گذشته نشان داده میشد اما سرچ کنسول جدید بر گزارشهای مربوط به ماه گذشته که از نظر گوگل اهمیت دارد تمرکز میکند. فقط مشکلاتی نشان داده میشود که تهدیدی برای حذف صفحه شما یا جلوگیری از ایندکس صفحه شما میباشد.

همچنین اهمیت مشکلات نشان داده شده اولویت بندی می‌شود.

این رفتارها در کنسول جدید به شما کمک می‌کند بر مسائل مربوط به سایت خود در فهرست گوگل تمرکز کنید، اما در کنسول قدیم گزارشات از تمامی خطاهایی که ربات گوگل در سایت شما با آن مواجه بود لیست میشد.

خطاهای URL:

طبقه بندی خطاهای قدیمیجایگزین
Server errorتمامی خطاهای سرور در پنجره ایندکس با عنوان Server error  نمایش میابد.
Soft 404در پنجره ارور تحت یکی از عناوین زیر بسته به آنکه سرور سایت شما تنظیم صحیحی داشته باشد یا خیر، گزارش داده میشود:

Error : URL ارسال شده به نظر میرسد که یک Soft 404 باشد.

Excluded : Soft 404

خطای Soft 404 مربوط به صفحاتی هستند که محتوای باارزشی ندارند یا صفحات خالی.

Accessed Deniedدر پنجره ارور تحت یکی از عناوین زیر بسته به آنکه سرور سایت شما  تنظیم صحیحی داشته باشد یا خیر، گزارش داده میشود:

Error: URL ارائه شده درخواست برمی­گرداند.(۴۰۱)

Exclude: بلاک شده ناشی از درخواست غیرمجاز (۴۰۱)

 

Not foundدر پنجره ارور تحت یکی از عناوین زیر بسته به آنکه سرور سایت شما  تنظیم صحیحی داشته باشد یا خیر، گزارش داده میشود:

Error: URL ارائه شده پیدا نشد. (۴۰۴)

Excluded: پیدا نشد. (۴۰۴)

Otherدر پنجره ایندکس یو آر ال از جانب خزنده گوگل، ناهنجاری گزارش شده‌است.
URL errors در گوشی هوشمند تا بحال گزارش نشد، اما گوگل در تلاش است راه حلی برای آن فراهم کند.

گزارش Site errors خطاهای سایت در کنسول جدید نشان داده نمی‌شود.

 

 

گزارش Security  issuesگزارش Security  issuesگزارش مسائل امنیتی جدید بسیاری از مسائل امنیتی قدیمی را نیز در بر میگیرد بعلاوه تاریخچه‌ای از مشکلات سایت شما. نسخه قدیم با جدید فرقی ندارد.
گزارش Structured dataگزارش Enhancements و ابزار Rich Results testگزارش Structured Data یا به فارسی داده های ساخت یافته گویند. هر چند این گزارش در نسخه جدید سرچ کنسول به این اسم نیست ولی بسیار دقیق تر و بهتر گزارش می‌کند. گزارش هایی که در قسمت Enhancements  وجود دارد همه مربوط به داده های ساخت یافته هستند. همینطور به کمک تست Rich result test میتوانید صفحات خاصی را بررسی کرده و داده های ساخت یافته آن را مورد ارزیابی قرار دهید.
 

گزارش HTML Improvement

None

هیچ

گزارش معادل ارائه نشده است و البته خیلی هم کاربردی نبود. و صرفا عنوان ها و توضیحاتی که تکراری می‌شد را می‌گفت. درحالی که بهبود HTML فقط عنوان و توضیحات نیست. با این حال اگر تمایل دارید پیشنهاد می‌شود آموزش سئو فنی ما را مطالعه کنید و یا سئو داخلی را مورد به دقت بخوانید.
گزارش Blocked resourcesابزار URL Inspection Toolsگزارش منابع بلاک شده در نسخه قدیم سرچ کنسول بود و الان دیگر نیست و هر چند دقیق هم نبود، اما لیستی از بلاک شده‌های آدرسهای جزئی‌تر را میتوانید در پنجره ابزار بازرسی URL یا همان URL Inspection بینید.
پراپرتی برای Android Appsوجود ندارد.برنامه‌های اندرویدی بعد از مارس ۲۰۱۹ در سرچ کنسول ورژن جدید پشتیبانی نمی‌شوند. البته هیچ کاربردی هم نداشت و حتی ما در دوره ۱۵ ساعته فیلم آموزشی سرچ کنسول هم بررسی نکردیم.
تنظیمات Property sets 

وجود ندارد.

تنظیمات سایت بعد از مارس ۲۰۱۹ در سرچ کنسول پشتیبانی نمی‌شوند. و البته گوگل دیگر هوشمند شده است و نیازی به تنظیمات نیست و از طرفی می‌توانید با کد ریدایرکت ۳۰۱ این موضوع را به گوگل بفهمانید.

البته ما یک دوره سرچ کنسول عملی هم داریم که اگر تمایل دارید میتونید، در این دوره شرکت کنید. نزدیک به ۱۵ ساعت آموزش است و جامع ترین اموزش سرچ کنسول موجود است.

تفاوت بین سرچ کنسول قدیم با جدید کمی عملی:

Fetch as google فچ از گوگل جدید سرچ کنسول کجاست

در دوره حضوری کلاس های سئو یکی از کارآموزان نگران بود از اینکه fetch as google وجود ندارد یا به فارسی فچ از گوگل. عزیزان هیچ جای نگرانی نیست، گوگل جان این مشکل رو حل کرده و تازه ابزاری بهتر آورده. ابزار inspection tools که درواقع جایگزین بسیاری از گزارش های قدیمی گوگل شده یکی از کارهایی که انجام می‌دهد همین فچ کردن است. بذارید بیشتر توضیح بدم با میزفا همراه باشید.

تست توانایی ربات گوگل برای شناسایی یک صفحه (Fetch) و درخواست ایندکس: با استفاده از ابزار بازرسی URL، برای Fetch  بر روی گزینه URL inspection سپس در کادر بالا آدرس سایت را وارد کنید و اینتر را فشار دهید.

Fetch کردن آدرس در سرچ کنسول جدید
Fetch کردن آدرس در سرچ کنسول جدید

برای صفحاتی که توسط ربات گوگل شناسایی شده‌اند میتوانید یک تست زنده از صفحه را اجرا کنید. همچنین میتوانید برای ایندکس نیز درخواست بدهید. مطابق تصویر زیر.

تست زنده در سرچ کنسول جدید

 

اضافه کردن یک پراپرتی(سایت) جدید :

در مقاله آموزش نصب سایت در سرچ کنسول این مورد رو خیلی جامع توضیح دادیم و اینجا هم اشاره میکنیم.

روی Start  کلیک میکنیم.

about-search-console
about-search-console

از کادر سمت چپ که نحوه اضافه کردن سایت به روش جدیدتری هست آدرس سایت را نوشته دکمه Continue را کلیک نمایید.

انواع نصب property در سرچ کنسول
انواع نصب property در سرچ کنسول

برای مشاهده و انتخاب تمامی پراپرتیهای ثبت شده میتوانید از منوی کشویی سمت چپ در قسمت بالای سرچ کنسول استفاده نمایید مطابق تصویر زیر:

سرچ کنسول جدید گوگل
سرچ کنسول جدید گوگل

همچنین میتوانید با استفاده از گزینه Go to old Version  به سرچ کنسول قدیم سوئیچ نمایید.

سوئیچ به سرچ کنسول قدیم
سوئیچ به سرچ کنسول قدیم

 

ابزارهای منسوخ شده در سرچ کنسول جدید

در اینجا برخی از ویژگی‌های موجود در کنسول جدید را که هنوز پشتیبانی نمی‌شوند، نام میبریم. برای استفاده از آنها باید از کنسول جستجوی قدیمی استفاده کنید.

 •  (Crawl Stats Data) : (صفحات خالی در هر روز، کیلوبایت بارگیری در روز، بارگیری صفحه)
 • تستر Robots.txt
 • مدیریت پارامترهای URL در جستجوی Google
 • گزارشهای Structured data
 • خواندن و مدیریت پیام های شما
 • تغییر ابزار آدرس
 • تنظیم دامنه مورد نظر
 • اتصال سرچ کنسول با گوگل آنالیتیکس
 • باز کردن پیوندها
 • حذف محتویات منسوخ شده از فهرست

این هم از سری آموزش سرچ کنسول گوگل و امیدوارم براتون مفید بوده باشه. ما در این مقاله تفاوتها و تغییرات سرچ کنسول جدید با سرچ کنسول قدیم رو با هم بررسی کردیم و سعی کردیم ویژگی های نو و جدید سرچ کنسول جدید رو معرفی کنیم. اگر شما هم به موردی برخورد کردید که در لیست ما وجود نداشت برامون بنویسید. عاشق تجربه شما هستیم 🙂

اگر هم سؤال یا اشکالی در این زمینه داشتید در دیدگاهها از ما بپرسید. تیم تخصصی میزفا از اینکه به سؤالاتتون جواب بده بسیار خرسند میشه.

 

نویسنده مقاله: خانم راحیل دست پیمان / کارشناس تولید محتوا
ویرایش و سئو مقاله: پوریا آریافر / متخصص سئومنبع مقاله ارائه شده

Share:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

  شمارنده

  • 5,838
  • 12,626
  • 170,765
  • 171,275
  • 26
  • 1,537
  • 352
  • ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

  آخرین دیدگاه‌ها