تغییرات جدید در افزونه Yoast |

تغییرات جدید در افزونه Yoast

آموزش تغییرات جدید در افزونه Yoast

اگر با افزونه سئو وردپرس  یا همان Yoast سرو کار داشته باشید احتمالا متوجه شده اید که به تازگی نسخه ای جدید از این افزونه منتشر شده است که دارای قابلیت های جدیدی است. در آپدیت جدید Yoast علاوه بر امکانات قبلی سئو، بخشی به نام content اضافه شده است که ساختار مقالات سایت را از نظر نگارشی، خوانایی و طول محتوا بررسی می کند.

با توجه به درخواست مکرر شما از وبسیما دوره آموزشی جامع برای آموزش سئو وردپرس تهیه و منتشر شده است، امکانات جدید Yoast در بخش Content در این دوره آموزشی وجود نداشت که در این مقاله بصورت کامل بررسی و معرفی میشود.

با توجه به تاثیر بسیار زیاد کیفیت محتوا بر سئو، 6 چک لیست محتوایی در ورژن 3.3 افزونه Yoast اضافه شده است که به بهینه سازی محتوای سایت کمک خواهد کرد. این 6 چک لیست تک تک اجزای مقالات شما را از نظر ساختار محتوایی از جمله پاراگراف، زیر عنوان، جملات و…  بررسی می کند تا به راحتی بتوانید محتوایی با ارزش تولید کنید.

 

استراتژی تیم Yoast برای تغییرات جدید

تیم Yoast با بررسی جنبه های زبان شناسی و محتوایی و تاثیر آن بر روی کاربران سعی کرده است تا چک لیست مناسبی را در آپدیت جدید افزونه Yoast ایجاد کند. نتیجه گیری تیم تحقیقاتی Yoast بر این اساس است که کاربران سایت معمولا جمله های طولانی  و مجهول را نمی پسندند و در کمترین زمان می خواهند به هدف خود برسند.

بررسی ها حاکی از آن است که در بسیاری از نرم افزار های موجود در بازار محتوا از نظ گرامر و املا بررسی می شود ولی هرگز به خوانایی محتوا توجه نشده است و از آنجایی که دریافت یک پیام توسط مخاطب وابسته به میزان خوانایی یک متن می باشد افزونه سئو وردپرس سعی کرده است فاکتور خوانایی را در چک لیست خود لحاظ کند.

در ادامه 6 فاکتور اضافه شده به افزونه سئو وردپرس که در بخش content نمایش داده میشوند به شما معرفی خواهیم کرد.

بررسی عنوان ها یا تگ های h

در آپدید جدید Yoast چک لیستی به نام زیر عنوان افزوده شده است که تمامی تگ های h موجود در محتوا را بر اساس تعداد تکرار،طول، و کلمات بکار رفته می سنجد.

افرادی که متنی را در صفحات وب مطالعه می کنند معمولا زمان اندکی دارند، آنها می خواهند در کوتاهترین زمان اطلاعاتی را از صفحات وب کسب کنند. از آنجایی که افراد قبل از خواندن کلی متن با خواندن سرفصل ها، دید کلی از محتوای سایت کسب می کنند در نتیجه زیرعنوان خوب نه تنها یک دید کلی به خواننده می دهد بلکه سبب می شود ساختار متن به درستی سازمان دهی شود و خوانایی متن افزایش یابد.

در نتیجه در آپدیت جدید Yoast قابلیتی افزوده شده است که با بررسی زیرعنوان های مقاله انسجام کلی محتوا را میسنجد. مهمترین مواردی که توسط این افزونه بررسی میشوند عبارت است از:

 • در هنگام نوشتن یک مقاله باید از زیر عنوان ها نیز در متن مقاله استفاده شود
 • بعد از هر عنوان متنی نوشته شود که علاوه بر توضیح عنوان اصلی در بردارنده زیر عنوان خود نیز باشد
 • استفاده زیاد از زیر عنوان ها توصیه نمی شود و خوانایی متن را از بین می برد
 • طول متن زیر عنوان معمولا با متنی که بعد از زیر عنوان نوشته می شود سنجیده می شود

معیار افزونه سئو وردپرس برای چراغ های سبز و قرمز به این صورت است که اگر مقاله شما بعد از هر زیر عنوان

 • دارای 300 کلمه باشد شما یک چراغ سبز دریافت خواهید کرد.
 • دارای بیش از 300 و کمتر از 350 کلمه باشد چراغ نارنجی دریافت خواهید کرد
 • دارای بیش از 350 کلمه باشد چراغ قرمز دریافت خواهید کرد

همچنین اگر مقاله شما دارای زیر عنوان نباشد چراغ قرمز دریافت خواهید کرد.

بررسی طول پاراگراف توسط افزونه Yoast

افرادی که برای خواندن محتوایی به سایت شما مراجعه می کنند معمولا شیفته مقالاتی با پاراگراف های کوتاه می شوند. وجود پاراگراف های طولانی برای کاربران دلسرد کننده می باشد و پاراگراف های بسیار کوتاه نیز ارزش محتوایی برای کاربران ندارد. بررسی محتوایی پاراگراف های تیم Yoast در آپدیت جدید به این صورت است که پاراگراف هایی که

 • حاوی کمتر از 150 کلمه باشند یک چراغ سبز دریافت خواهند کرد
 • حاوی بیش از 150 کلمه و کمتر از 200 کلمه باشند چراغ نارنجی در یافت خواهند کرد
 • حاوی بیش از 200 کلمه باشند چراغ قرمز دریافت خواهند کرد

در نظر داشته باشید که پارگراف های شما بیش از حد هم کوتاه بی کاربرد نباشند، هر پاراگراف باید مفهومی نسبتا مستقل و کاربردی را در اختیار کاربران قرار دهد.

بررسی طولانی بودن جملات در بخش contetn افزونه سئو

هریک از جملات مقاله سایت نیز باید دارای اندازه مناسبی باشد تا خوانایی متن افزایش یابد. جملات طولانی سبب می شود کاربران در طول مطالعه ابتدای جمله را فراموش کرده و در نتیجه نتوانند ارتباط میان کلمات را درک کنند. البته حداقل طول هریک از جملات باید 20 کلمه باشد در نتیجه افزونه Yoast در آپدیت جدید آنالیزی از ساختار و انسجام جملات نیز در اختیار کاربران قرار می دهد و به شکل زیر امتیاز مناسبی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد:

 • اگر کمتر از 25 درصد جملات مقاله حاوی بیش از 20 کلمه باشد چراغ سبز دریافت خواهید کرد
 • اگر بیش از 25 درصد و کمتر از 30 درصد جملات حاوی بیش از 20 کلمه باشد چراغ نارنجی دریافت خواهید کرد
 • مقاله ای که بیش از 30 در صد جملات آن دارای 20 کلمه باشد چراغ قرمز دریافت خواهد کرد

به عبارتی در برخی جملات خود میتوانید بیش از 20 کلمه استفاده کنید ولی نباید درصد این جملات در متن شما بالا باشد، ملاک افزونه برای تعیین پایان جمله نقطه یا رفتن به خط بعد است.

استفاده از کلمات ربط در جملات

استفاده از کلمات ربط سبب می شود ارتباط میان جملات مشخص شود و خوانایی متن بالا رود. استفاده از کلماتی از جمله بنابراین، از آنجاکه، به طور مثال، ولی، اما و…. سبب می شود کاربران درک بیشتری ازمحتوای مقالات  داشته باشند. البته این مورد احتمالا در زبان فارسی به درستی عمل نخواهد کرد.

در آپدیت جدید افزونه Yoast اگر

 • حداقل 30 درصد جملات در متن حاوی یک کلمه ربط باشد چراغ سبز دریافت خواهید کرد
 • حداقل بیش از 20 درصد و کمتر 30 درصد از جملات دارای یک کلمه ربط باشد چراغ نارنجی دریافت خواهید کرد
 • و در صورت اینکه کمتر از 20 درصد جملات مقاله دارای کلمه ربط باشد چراغ Yoast به رنگ قرمز تبدیل می شود.

به عبارتی اگر در هر 5 جمله کمتر از 1 بار از کلمه ربط استفاده کنید چراغ قرمز دریافت خواهید کرد که نشانه ای از پیچیده بودن محتوای شما است.

استفاده از افعال مجهول در جملات

استفاده از افعال مجهول در زبان های انگلیسی بسیار رایج می باشد. همان طور که می دانید فاعل فعل های مجهول نامشخص می باشد. تیم Yoast با بررسی های زبان شناسی که انجام داده است به این نتیجه رسیده که بهتر است استفاده از افعال مجهول تا حد امکان در جملات سایت کاهش یابد. در نتیجه تیم Yoast توصیه کرده است برای اینکه چراغ سبز دریافت کنید باید تنها کمتر از 10 درصد جملات مقاله دارای افعال مجهول باشند.

این مورد در زبان فارسی هم صدق میکند، زمانیکه از افعال مجهول در جملات خود اضافه میکنیم خواننده متن باید برای درک آن انرژی و هوش بیشتری صرف کند. بعنوان مثال میتوان یک جمله را به دو صورت زیر بیان کنیم، بنظر شما درک کدام راحت تر است؟

 • با گسترش آتش سوزی، تمام شهر پوشیده از دود و خاکستر شد.
 • آتش سوزی موجب شد تمام شهر پوشیده از دود و خاکستر شود.

اندازه گیری میزان سختی مقاله ( Flesch Reading Ease)

چراغ آخر Yoast در بخش جدید خود به نام content مربوط به میزان سهولت محتوا می باشد که با استفاده از یک الگوریتم تایید شده سهولت متن سنجیده می شود. این چراغ فقط و فقط در مقالات انگلیسی روشن می شود (از زبان وردپرس شما تشخیص داده میشود).

در آخر می توان اشاره کرد اگر اگر طی چند وقت اخیر استراتژی خود را بر روی تولید محتوا و ارتباط مناسب با کاربران قرار داده اید مشکلی با آپدیت جدید افزونه Yoast نخواهید داشت و به راحتی می توانید 6 چراغ سبز را دریافت کنید. تغییرات جدید در افزونه Yoast نشانگر افزایش اهمیت محتوا در سئو خواهد بود و همان طور که در مقالات پیشین وبسیما اشاره شده است محتوای تازه و تولید محتوای باکیفیت برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیام بگذارید

طراحی و پیاده سازی توسط دکو وب